StoryEditor

Hrad Lietava je na zozname ohrozených pamiatok

07.10.2009, 00:00
Autor:
ČTKČTK

Slovenský hrad Lietava sa ocitol na americkom zozname ohrozených svetových pamiatok. Spolu s ním je v ohrození aj inkská pevnosť Machu Picchu v Peru či historické centrum v Buenos Aires. Americká súkromná inštitúcia Svetový pamiatkový fond zostavila zoznam z celkovo 93 objektov.

O hrade Lietava fond na svojej internetovej stránke uvádza, že je v zanedbanom stave a vyžaduje si stabilizáciu, na ktorú však chýbajú prostriedky, ale i angažovanosť spoločnosti v záujme jeho zachovania ako symbolu dejín tejto oblasti. Hrad v Súľovských vrchoch na západnom Slovensku založili ešte koncom 13. storočia. V 18. storočí ho opustili a dnes je to už iba mohutná zrúcanina.

Na tohtoročnom zozname ohrozených pamiatok sú objekty a pozoruhodné krajinné oblasti zo 47 krajín. Zo Španielska naň zaradili svetoznámy barcelonský Chrám svätej rodiny, ohrozený výstavbou podzemnej dráhy, či andalúzsku Sevillu, ktorej panorámu ohrozuje plánovaná stavba vežovitej kancelárskej budovy. Vzhľadom na neúnosnú novú výstavbu sa na zozname ocitla i časť afganského mesta Herát.

Medzi pamiatkami, ktoré fond považuje za ohrozené, sú napríklad historické domy v japonskom meste Kjóto, ryžové terasy na Filipínach, zdevastovaný cintorín v New Orleans a pevnosť v srílanskom meste Baticaloa.

Prezidentka fondu Bonnie Burnhamová povedala, že nový zoznam ozrejmuje kritický význam sústavnej starostlivosti o pamiatky, ako i nutnosť spolupráce fondu s miestnymi úradmi s cieľom pokročiť v tomto smere vpred.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 09:11