Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2021, 20:19

V Lisabone rastie počet nakazených koronavírusom, portugalská vláda vyhlásila zákaz cestovania

Zákaz cestovania z a do Lisabonu bude platiť počas najbližších víkendov.

V Lisabone rastie počet nakazených koronavírusom, portugalská vláda vyhlásila zákaz cestovania
Zdroj: Reuters

Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestovania z a do Lisabonu v priebehu niekoľkých najbližších víkendov.

Kabinet tým reaguje na vysoký počet nových prípadov koronavírusu v hlavnom meste a okolí, uviedla agentúra AP.

Desaťmiliónová krajina dnes znovu zaznamenala viac ako tisíc nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín.

"Uvedomujeme si, že (zákaz cestovania) nie je ľahko znesiteľný a ľudia ho nechcú, ale cítime, že je potrebné ochrániť zvyšok krajiny," uviedla vládna hovorkyňa Mariana Vieirová.

Zákaz začne platiť v piatok popoludní a bude trvať do pondelkového rána. Obmedzenie sa nebude vzťahovať na lety na lisabonské letisko a na pracovné cesty.

Hovorkyňa dodala, že začatie ďalšej fázy uvoľňovania je kvôli silnejúcemu výskytu koronavírusu veľmi ťažké. Nová etapa uvoľnenia opatrení bola naplánovaná na budúci týždeň.

Úrady dnes informovali, že za posledných 24 hodín bolo diagnostikovaných 1233 nových prípadov nákazy koronavírusu.

Na Lisabon a okolie, kde žije zhruba štvrtina Portugalcov, pripadajú dve tretiny nových prípadov. Pribudli tiež dve úmrtia spojené s nákazou.

V Lisabone bolo zaznamenaných 254 prípadov nákazy za posledných 14 dní na 100-tisíc obyvateľov, vo zvyšku krajiny tento ukazovateľ činí 90. Podľa vlády v Lisabone je situácia horšia aj kvôli výskytu variantu delta.

Počet hospitalizovaných v krajine rastie zatiaľ len mierne a nemocnice nie sú pod tlakom. Dve veľké nemocnice v hlavnom meste však otvorili nové oddelenia pre infikovaných pacientov.

Lisabonská radnica chce epidemickú situáciu riešiť posilnením očkovania, a preto výrazne predĺži prevádzkovú dobu očkovacích centier. Ministerstvo zdravotníctva tiež znížilo dobu medzi podaním prvej a druhej dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.

V Portugalsku bolo doteraz zaznamenaných 862-tisíc prípadov nákazy a zhruba 17-tisíc úmrtí v súvislosti s chorobou covid-19.

Najhoršia bola epidemická situácia v krajine na konci januára a na začiatku februára, keď pribúdalo aj niekoľko tisíc nových prípadov infekcie denne a nemocniciam hrozil nedostatok lôžok s intenzívnou starostlivosťou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.