Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2021, 17:35

VIDEO: Krym zasiahol cyklón a silné záplavy, voda stúpla až po druhé poschodie

Pri masívnych povodniach zahynul na anektovanom polostrove jeden človek.

VIDEO: Krym zasiahol cyklón a silné záplavy, voda stúpla až po druhé poschodie
Zdroj: Reuters

Polostrov Krym zasiahol tento týždeň cyklón a silné dažde spôsobili rozsiahle záplavy. Miestne úrady vyhlásili núdzový stav a nariadili evakuáciu niektorých častí Jalty, uviedla dnes agentúra Reuters.

Podľa agentúry TASS si povodne zatiaľ vyžiadali jednu obeť. Predstavitelia mesta zároveň požiadali o pomoc ruskú Čiernomorskú flotilu. Rusko anektovalo ukrajinský Krym v roku 2014.

"Najskôr evakuujeme obyvateľov zo zaplavených oblastí mestského centra a tých, ktorí sa nachádzajú pri riekach," uviedla šéfka mestskej správy Janina Pavlenkovová, ktorá zároveň vyzvala obyvateľov Jalty, aby sa zásobili pitnou vodou, keďže jej dodávky mesto zastavilo. Jalta takisto uzavrela prístupové cesty.

Na záberoch, ktoré sa dnes objavili na sociálnych sieťach, je vidieť, ako sa voda valí jaltskými ulicami a miestami dosahuje až po druhé poschodie budov, opísala agentúra AFP.

Podľa nej len v noci na dnes napršalo na polostrove množstvo vody, ktoré sa rovná dvojnásobnému mesačnému priemeru zrážok v oblasti.

Podľa Pavlenkovovej bola naposledy takáto vážna situácia v meste v roku 1922, kedy napršalo 190 milimetrov zrážok, píše TASS s tým, že teraz ich spadlo viac ako 135 milimetrov. Zaplavená je podľa agentúry aj oblasť v okolí mesta Kerč.

Vďaka svojej miernej klíme býval Krym v 19. storočí populárnou destináciou pre ruskú šľachtu a neskôr aj pre obyvateľov Sovietskeho zväzu, pripomína agentúra Reuters.

Po ruskej anexii zostal polostrov obľúbený pre turistov z Ruska, ktoré investovalo nemalé peniaze do spojenia Krymu s južnou časťou Ruska cez cestný a železničný most. Ukrajina chce polostrov späť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.