Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2021, 16:11

Orbán navrhol obmedziť právomoci Európskeho parlamentu. Ocitol sa v slepej uličke, tvrdí

Viktor Orbán tvrdí, že do europarlamentu mali vysielať zástupcov národné parlamenty.

Orbán navrhol obmedziť právomoci Európskeho parlamentu. Ocitol sa v slepej uličke, tvrdí
Zdroj: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhol obmedziť právomoci Európskeho parlamentu.

Národným zákonodarným zborom by prisúdil právo zablokovať legislatívne procesy europarlamentu, ak by ich uznali ako v rozpore s kompetenciami členských štátov.

Predseda maďarskej vlády to dnes uviedol pri prejave v Budapešti, informovala agentúra DPA.

"Ukázalo sa, že parlament EÚ sa vo vzťahu ku kritériám európskej demokracie ocitol v slepej uličke," povedal Orbán.

Po vzore Parlamentného zhromaždenia Rady Európy by podľa neho do europarlamentu mali odteraz vysielať zástupcu národné parlamenty. Dnes sú europoslanci volení v priamych voľbách.

Orbán hovoril pri príležitosti "Dňa nezávislosti", ktorý Maďari oslavujú v súvislosti s odchodom posledného sovietskeho vojaka zo svojho územia 19. júna 1991.

Europoslanci, Európska komisia i niektoré členské štáty dávajú dlhodobo najavo obavy, že Orbánova vláda v Maďarsku obmedzuje nezávislosť justície, médií či akademickej slobody. Maďarsko námietky odmieta a často používa veľmi ostrú rétoriku proti Únii.

Európsky parlament v roku 2018 bezprecedentne vyzval členské krajiny na začatie konania proti Budapešti. Žiadal v ňom preveriť, či Orbánova vláda neporušuje európske hodnoty stanovené právom Únie. Začiatkom júna Súdny dvor EÚ zamietol žalobu, ktorou sa Maďarsko snažilo toto rozhodnutie napadnúť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.