Reuters
StoryEditor

Švédska vláda premiéra Löfvena padla, poslanci jej vyslovili nedôveru

21.06.2021, 11:26
Autor:
TASRTASR
Za nedôveru hlasovalo v 349-člennom švédskom parlamente 181 poslancov.

Poslanci švédskeho parlamentu vyslovili v pondelok nedôveru menšinovej vláde švédskeho premiéra Stefana Löfvena, čím spôsobili jej pád. Za nedôveru hlasovalo v 349-člennom švédskom parlamente 181 poslancov, píše agentúra AFP.

Löfven sa tak stal prvým švédskym premiérom, ktorého vláda neprežila takéto hlasovanie. Podľa AFP teraz môže zo svojej funkcie buď odstúpiť, alebo vyhlásiť predčasné voľby.

Hlasovanie o nedôvere iniciovala minulý utorok malá Ľavicová strana, ktorá bola dovtedy v parlamente spojencom menšinovej stredoľavicovej vládnej koalície, uvádza agentúra AP.

Löfven ešte uplynulý štvrtok povedal, že si počká na výsledok hlasovania poslancov a následne "premyslí, čo bude pre Švédsko najlepšie". Na rozhodnutie o ďalšom kroku má teraz týždeň, uvádza AP.

Už vopred bolo zrejmé, že Löfvenova vláda - tvorená jeho stranou Sociálnych demokratov a Zelených - hlasovanie pravdepodobne neprežije.

Na vyslovení nedôvery sa totiž minulý týždeň zhodla skupina štyroch opozičných strán - krajne pravicových Švédskych demokratov, Ľavicovej strany, Umiernenej strany a Kresťanských demokratov.

Tie majú v jednokomorovom švédskom parlamente dovedna 181 kresiel, pričom na vyslovenie nedôvery im stačilo najmenej 175 hlasov.

Löfvenova menšinová vláda prevzala moc v krajine v roku 2019 po mesiacoch politického patu, spôsobeného nejednoznačným výsledkom volieb z roku 2018.

20. máj 2022 13:22