Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2021, 13:28

Pokazí delta leto a spustí novú vlnu? Rýchlo sa šíri už aj v Nemecku či Taliansku, no všetky oči sa upierajú inde

  • Variant koronavírusu delta už dominuje v Británii, Rusku aj Portugalsku.
  • Indická mutácia už je tiež výrazne rozšírená v USA, Taliansku, Belgicku a Nemecku, kde mohla byť v polovici mesiaca príčinou 15 percent infekcií.
Pokazí delta leto a spustí novú vlnu? Rýchlo sa šíri už aj v Nemecku či Taliansku, no všetky oči sa upierajú inde
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V Európe sa pomaly, ale isto usadzuje variant delta a s ním tiež obavy ohľadom vývoja epidemickej situácie v letných mesiacoch.

Podľa analýzy denníka Financial Times "indická" mutácia okrem Británie dominuje už aj v Rusku a Portugalsku a rýchlo sa šíri v Nemecku či Taliansku.

Dovolenky v zahraničí sa môžu zmeniť na horor, tvrdí profesor Vladimír Krčméry. Dal radu, ako cestovať:

​Portál Politico minulý týždeň uviedol, že činitelia na starom kontinente pozorne sledujú, či aktuálny rozmach nákazy na britských ostrovoch spôsobí tiež nový nápor na nemocnice a zvýšený počet úmrtí.

Variant delta bol v Británii okolo polovice júna zistený pri 98 percentách analýz koronavírusových vzoriek, odhaduje FT.

Výskyt sa zvyšuje

Šírenie mutácie, ktorá je považovaná za ešte nákazlivejšiu než "britský" variant alfa a za potenciálne viac smrtiacu, prinútilo vládu v Londýne odložiť zrušenie zostávajúcich karanténnych opatrení v Anglicku, pôvodne naplánované na dnes.

Čoskoro oznámil rovnaké rozhodnutie Wales, ktorého premiér Mark Drakeford varoval pred treťou vlnou epidémie v krajine.

Británia však podľa FT nie je ojedinelým prípadom. Delta sa údajne v posledných dňoch skrývala takmer vo všetkých skúmaných vzorkách vírusu SARS-CoV-2 aj v Rusku a Portugalsku.

​Výrazne už je tiež rozšírená v Spojených štátoch, Taliansku, Belgicku a Nemecku, kde mohla byť v polovici mesiaca príčinou 15 percent koronavírusových infekcií.

"Hoci nový kmeň, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii, stále tvorí zlomok všetkých prípadov nákazy v pevninskej Európe, jeho výskyt sa zvyšuje," zhŕňa denník.

"Malý, ale rastúci počet nákaz, vyvoláva obavy z toho, že variant delta by mohla zastaviť pokroky, ktoré EÚ za posledné dva mesiace dosiahla v potlačení nových infekcií a úmrtí na najnižšie hodnoty najmenej od jesene," pokračuje článok.

Všetky oči sa upierajú na Britániu

Ako podotýka Politico, denné počty úmrtí spájané s covidom-19 sú v Británii stále veľmi nízke a väčšinou zostávajú jednociferné.

Počet nemocničných lôžok obsadených pacientmi s koronavírusom však narastá, hoci zatiaľ nie tak prudko ako týždenný priemer nákaz. Ten je teraz nad 9-tisíc a od konca mája sa skoro strojnásobil, zatiaľ čo počet hospitalizovaných za rovnaký čas narástol z necelých 930 na niečo cez 1300.

"Všetky oči sú upreté na Spojené kráľovstvo v snahe zistiť, či bolo urobené dosť na odvrátenie ďalšej vlny úmrtí a na to - čo je nemenej dôležité - umožniť Európanom unaveným pandémiou pauzu potrebnú ako soľ," mieni Politico.

"Nemôžeme dopustiť, aby získal prevahu"

Ľudia plánujúci letné dovolenky sa podľa väčšiny expertov môžu "opatrne uvoľniť" za predpokladu, že bude v Európe ďalej narastať podiel zaočkovanej populácie a že úrady budú rýchlo zasahovať proti prípadným ohniskám nákazy.

Používané vakcíny podľa doterajších poznatkov dramaticky znižujú riziko ťažkého priebehu covidu-19 aj pri nákaze variantom delta.

​V Británii je plne zaočkovaných 47 percent obyvateľov, v ďalších veľkých európskych krajinách je tento podiel maximálne na 30 percentách.

"Sme na najlepšej ceste rozmetať vírus a rozmetať túto pandémiu a nemôžeme dopustiť, aby variant delta získal prevahu," vyhlásil minulý týždeň francúzsky minister zdravotníctva Olivier Verano.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.