Vladimir PutinReuters
StoryEditor

Putin vyzval, aby parlamentné voľby v Rusku boli čestné

21.06.2021, 15:00
Autor:
TASRTASR
Ruský prezident požiadal kandidátov na poslancov, aby sa počas kampane neuchyľovali k obvineniam a urážkam svojich protivníkov.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok vyzval, aby sa nadchádzajúce parlamentné voľby v Rusku uskutočnili tak, aby nikto nepochyboval o tom, že boli čestné.

Požiadal tiež kandidátov na poslancov, aby sa počas kampane neuchyľovali k obvineniam a urážkam svojich protivníkov. Informovala o tom agentúra Interfax.

Bez obviňovaní či prázdnych sľubov

Putin na stretnutí s poslancami Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, zdôraznil, že "je našou spoločnou zodpovednosťou", aby sa voľby o necelé tri mesiace uskutočnili tak, aby legitimita ich výsledkov nevyvolala žiadne pochybnosti.

Dodal, že pre rozvoj krajiny i pre jej občanov je dôležité, aby zloženie budúcej dumy "objektívne odrážalo" vôľu voličov.

Podľa Putina je zároveň nevyhnutné, aby sa predvolebná kampaň viedla v duchu "civilizovanej vecnej diskusie – bez vzájomných obvinení, útokov a prázdnych sľubov, ktoré sú v podstate nesplniteľné".

Ruský prezident vyslovil názor, že iba zmysluplný štýl predvolebnej súťaže, úcta ku konkurentom, "a čo je najdôležitejšie – k občanom –, bude slúžiť progresívnemu, kvalitatívnemu rozvoju parlamentarizmu a systému viacerých politických strán v Rusku".

Vyjadril tiež presvedčenie, že voliči podporia tie strany a kandidátov, pre ktorých má služba v Rusku tú najvyššiu hodnotu.

Putinov zákon

Putin začiatkom júna podpísal zákon, ktorý z volieb vyradí členov alebo sympatizantov organizácií, ktoré súd označí za extrémistické.

Tento zákon sa týka aj Putinovho veľkého kritika Alexeja Navaľného, ktorý si momentálne vo väzení odpykáva trest odňatia slobody vynesený v kauze Yves Rocher, v ktorej ho pôvodne odsúdili na podmienečný trest.

O zložení Štátnej dumy sa bude rozhodovať vo voľbách, ktoré vzhľadom na pandémiu rozložia na tri dni a budú sa konať 17. – 19. septembra. Hlavným dňom hlasovania bude 19. september.

Okrem volieb poslancov Štátnej dumy sa bude rozhodovať aj o lídroch 12 regiónov a zložení zákonodarných orgánov štátnej moci v 39 regiónoch Ruskej federácie.

01 - Modified: 2023-06-03 14:07:26 - Feat.: - Title: Návrat jadrovej stability? Putin je ochotný sa s USA dohodnúť na odzbrojovaní, má však podmienku 02 - Modified: 2023-06-03 13:58:32 - Feat.: - Title: Belgorodská oblasť hlási ďalších dvoch mŕtvych po ostreľovaní. Rusko viní Ukrajinu, tá sa k útokom nehlási 03 - Modified: 2023-06-03 12:15:49 - Feat.: - Title: Počet obetí vojenskej činnosti v ruskej Belgorodskej oblasti vzrástol na štyri, gubernátor viní Ukrajinu 04 - Modified: 2023-06-03 08:12:40 - Feat.: - Title: Ruské značky zapĺňajú medzeru, ktorú zanechali na trhu západní rivali. Obchody otvárajú s novým vedením 05 - Modified: 2023-06-03 07:25:36 - Feat.: - Title: V centre ruskej pozornosti sa ocitla ukrajinská Marjinka, jej význam je otázny. Mesto ešte nedobyli
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 16:43