Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2021, 19:57

Maďarsko už viac nemá miesto v Európskej únii, vyhlásil holandský premiér

Premiér Holandska Mark Rutte kritizuje kontroverzný zákon.

Maďarsko už viac nemá miesto v Európskej únii, vyhlásil holandský premiér
Zdroj: Reuters

Holandský premiér Mark Rutte vo štvrtok vyhlásil, že Maďarsko by podľa neho už viac nemalo patriť do Európskej únie pre nový kontroverzný zákon, ktorý prednedávnom v krajine prijali, informovala agentúra AFP.

"Podľa mňa Maďarsko už viac nemá miesto v EÚ. Nie som však jediný, kto o tom rozhoduje, je tu ďalších 26 (krajín EÚ). Toto sa musí urobiť krok za krokom," vyhlásil Rutte pred začiatkom summitu lídrov EÚ.

Ostro kritizovaný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi.

Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Maďarský prezident János Áder tento ostro kritizovaný zákon v stredu podpísal. Európska komisia (EK) v ten istý deň pohrozila Budapešti právnymi krokmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.