Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2010, 21:54

Únia tiahne do boja. Chce poraziť krízu

Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero (na snímke), ktorého krajina dnes prevzala rotujúce predsedníctvo v Európskej únii, vyzval na zintenzívnenie úsilia v boji proti ekonomickej kríze.

Zapatero. Foto: TASR/AP
Zdroj: TASR/AP
Ako Zapatero uviedol vo videoposolstve zverejnenom na internete, ozdravenie európskej ekonomiky bude najdôležitejším cieľom španielskeho predsedníctva.

Lisabon v platnosti
Ekonomika EÚ sa podľa jeho slov musí stať "výkonnejšou, inovatívnejšou a lepšie udržateľnou", pričom sa však súčasne musí brať ohľad na občanov.

Španielsko, ktoré vstúpilo do únie v roku 1986, bude v nej šéfovať po štvrtý raz. Terajšie španielske predsedníctvo však bude odlišné od všetkých doterajších, pretože 1. decembra vstúpila do platnosti Lisabonská zmluva, ktorou sa mnohé veci zmenili.

Prezident únie
Kým doteraz bol šéfom Európskej rady premiér predsedníckej krajiny a minister zahraničných vecí riadil zasadnutia šéfov diplomacií krajín EÚ, na základe Lisabonskej zmluvy preberajú tieto úlohy novozvolení európski predstavitelia.

Namiesto španielskeho premiéra Zapatera bude tak summitom EÚ predsedať stály šéf Európskej rady, tzv. prezident EÚ, zvolený na dva a pol roka - Herman Van Rompuy -, a zasadnutia ministrov zahraničných vecí povedie nová vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.