Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2021, 19:16

Sputnik V možno nikdy nebude schválený v Európskej únii, vyhlásil taliansky premiér

Taliansky premiér Mario Draghi spochybnil aj čínsku vakcínu Sinovac.

Mario Draghi
Zdroj: Reuters

Ruská vakcína proti ochoreniu COVID-19 Sputnik V nemusí byť nikdy schválená Európskou úniou.

V piatok to uviedol taliansky premiér Mario Draghi, ktorý spochybnil aj čínsku očkovaciu látku Sinovac. Informovala o tom agentúra AFP.

"Sputniku... sa zatiaľ nepodarilo získať a možno ani nikdy nebude mať súhlas EMA (Európskej agentúry pre lieky)," uviedol Draghi v Bruseli.

Zatiaľ čo "čínska vakcína... sa ukázala ako nedostatočná", dodal, pričom poukázal na skúsenosti s touto vakcínu v Čile.

Čile sa v rámci svojej imunizačnej kampane v značnej miere spolieha na Sinovac a v súčasnosti uvažuje o očkovaní treťou dávkou na zvýšenie ochrany pred novými variantmi koronavírusu.

EMA v súčasnosti vakcíny Sputnik V aj Sinovac priebežne posudzuje, pripomenula AFP.

Draghi zároveň uviedol, že je potrebné "posilniť a možno aj reformovať EMA", aby sa zabránilo opakovaniu nedávneho "značného zmätku" okolo vakcín.

Odvolával sa na "istý rozpor vo vyhláseniach" o bezpečnosti vakcín proti covidu medzi EMA a národnými zdravotníckymi orgánmi.

Draghi sa takto vyjadril v závere dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa v piatok skončil v Bruseli. Lídri rokovali aj o súčasnom stave okolo covidu.

"Pandémia sa neskončila, ešte nie sme z nej von," dodal taliansky premiér, pričom poukázal na rozšírenie nákazlivejšieho delta variantu vírusu v Británii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.