StoryEditor

Na Haiti sú oficiálne piati Slováci, jeden má české občianstvo

14.01.2010, 16:41
Autor:
TASRTASR

Na Haiti, ktoré postihlo silné zemetrasenie, je podľa oficiálnych informácií Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR päť Slovákov. "Z toho štyria sú občania Slovenskej republiky a jeden má české občianstvo," spresnil dnes pre TASR hovorca rezortu Peter Stano s tým, že MZV SR je pripravené týchto občanov v prípade ich záujmu evakuovať.

Podľa Stana však o evakuáciu záujem zatiaľ neprejavili a "dá sa predpokladať, že keďže sú tam na misionárskych akciách, tak možno budú chcieť zostať pomáhať". Všetci sú však v poriadku, MZV SR sa s nimi už spojilo.

V súčasnosti rezort stále ešte spresňuje sumu, ktorou chce finančne pomôcť postihnutým oblastiam na Haiti. "Peniaze pôjdu na Haiti zo zbierky, ktorú už vyhlásil Slovenský Červený kríž a z prostriedkov MZV SR, ktoré máme vyčlenené na takéto situácie. Sumu ešte spresňujeme," vysvetlil Stano.

Dodal, že najefektívnejšie je distribuovať pomoc cez medzinárodné organizácie, prípadne európskych partnerov, ktorí už na Haiti sú a majú tam potrebné dopravné spojenia aj zázemie, aby mohli pomoc prepraviť na tie územia, ktoré ju potrebujú. "Takže MZV SR už rozbehlo hľadanie a komunikáciu s partnermi, ktorí by prepravili slovenskú pomoc na Haiti a vybavuje potrebné medzinárodné formality na akceptáciu tejto pomoci," priblížil.

Na margo súčasnej situácie na ostrove uviedol, že je stále neprehľadná a komunikácia je veľmi zložitá. "Napriek tomu náš komunikačný kanál je španielske veľvyslanectvo v Port-au-Prince, ktoré nebolo poškodené a je zároveň pripravené pomôcť pri kontaktovaní alebo prípadnom hľadaní slovenských občanov," doplnil Stano.

V súvislosti so Slovákmi, ktorí sa na Haiti nachádzajú, ďalej poznamenal, že nie je vylúčené, že na ostrove sú aj iní slovenskí občania okrem tých, s ktorými sa MZV SR skontaktovalo. Pátranie po nich je však podľa jeho slov "ako hľadanie ihly v kope sena", keďže o sebe nedali po príchode na Haiti vedieť.

"Aj tento prípad na Haiti a pátranie po slovenských občanoch je príkladom toho, aké je dôležité, aby sa naši občania vo vlastnom záujme prihlásili či už cez registračný formulár alebo na príslušnom veľvyslanectve, keď cestujú do krajiny za akýmkoľvek účelom. Je to veľmi dôležité vedieť, ak sa slovenský občan nachádza v nejakej krajine. Ak sa stane katastrofa, tak vieme, koho v krajine hľadať a akým spôsobom ho kontaktovať," vysvetlil.

01 - Modified: 2023-06-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku nechýbajú pediatri, problém je inde. Nevyhnutné sú tri zmeny, hovorí pre HN lekár 02 - Modified: 2023-06-07 18:00:00 - Feat.: - Title: Stále sa dá, keď sa chce 03 - Modified: 2023-06-07 07:37:30 - Feat.: - Title: Pôrodnica Bory prinesie krajšie prostredie, no kvalita sa nemusí posunúť 04 - Modified: 2023-06-06 16:40:00 - Feat.: - Title: Pri zemetrasení na Haiti zomreli najmenej traja ľudia 05 - Modified: 2023-06-06 07:29:06 - Feat.: - Title: Vyčíslili, koľko doktorov na Slovensku chýba, liečia aj 90-roční. Dobre sú na tom len štyri okresy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. jún 2023 00:04