Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2010, 19:09

Klaus chce parlamentné voľby až koncom mája

Riadne parlamentné voľby v Českej republike by sa mali konať koncom mája - v piatok 28. a v sobotu 29. mája.

Vyplýva to zo slov českého prezidenta Václava Klausa, ktorý po tradičnom novoročnom obede s premiérom Janom Fischerom v Lánoch uviedol, že je za konanie volieb "v tom najneskoršom možnom termíne".

Predstava hlavy štátu sa tak líši od očakávania lídrov ODS a ČSSD, ktorí sa vlani neúspešne snažili o predčasné voľby a v nedeľu v štúdiu Českej televízie prezradili, že chcú, aby sa voľby do Poslaneckej snemovne konali v dňoch 14. a 15. mája.

Ústava pripúšťa oba termíny volieb, ale rozhodujúce slovo má hlava štátu. V Česku sa do dolnej komory parlamentu volilo naposledy v roku 2006. Tri štvrtiny hlasov vtedy získali dvaja tradiční politickí rivali - občianski a sociálni demokrati, ale voľby sa skončili patom. Dvesto mandátov si presne na polovicu rozdelili tri pravo-stredové a dve ľavicové strany. Po mesiacoch komplikovaných rozhovorov prvá vláda šéfa ODS Mirka Topolánka nezískala dôveru a druhá Topolánkova vláda vládla iba do vlaňajšieho marca.

Lídri ODS a ČSSD, Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, sa k debate o termíne volieb ešte budú môcť vrátiť. Prezidentská kancelária dnes avizovala, že Václav Klaus s nimi plánuje stretnutie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.