Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2010, 09:09

Sarkozy: Francúzsko už nepošle do Afganistanu ďalšie bojové jednotky

Francúzsko nevyšle žiadne ďalšie bojové jednotky do Afganistanu. Môže však poskytnúť ďalších ľudí na pomoc civilistom alebo výcvik policajtov. Uviedol to dnes francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

"Ak bude potrebná ďalšia pomoc pri výcviku, v stavebníctve, alebo pomoc civilným obyvateľom, pomoc Afganistanu, prečo nie? Ale bojové jednotky? Nie," povedal Sarkozy v interview pre televíziu TF1.

Podľa diplomatických zdrojov americký prezident Barack Obama v poslednom čase požiadal Sarkozyho o vyslanie ďalších vojakov na boj proti rozrastajúcemu sa povstaleckému odporu Talibanu.

Minulý rok Obama oznámil, že Spojené štáty vyšlú do vojnou zničenej krajiny dodatočných 30.000 vojakov.

Paríž sa vždy s nevôľou staval k možnosti vyslania vyššieho počtu vojakov. Séria prípadov zabitia príslušníkov francúzskych ozbrojených síl ešte viac zhoršuje v tomto smere situáciu francúzskym politikom, ktorí si nechcú rozhnevať skeptickú verejnosť.

Sarkozy dnes uviedol, že jeho krajina nezvažuje stiahnutie svojich vojakov z Afganistanu, žiada však, aby boli vycvičené a pripravené na boj afganské ozbrojené sily.

Zdroj: Reuters

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.