StoryEditor

Poprad ovládol svetové médiá

07.01.2010, 16:59
Kritika Slovákov. Naše fiasko rezonovalo od USA po Austráliu.

Slovenský Poprad sa stal tento týždeň „slávny“ na celom svete. Nie však kvôli Tatrám, ale nepodarenej policajnej akcii. Zbabraná bezpečnostná previerka, počas ktorej policajti nechali nič netušiaceho cestujúceho prepašovať v lietadle do Dublinu nebezpečnú trhavinu, dominovala vysielaniu hlavných spravodajských staníc od Spojených štátov po Austráliu. Udalosť si dokonca vyslúžila vlastné heslo v anglickej verzii internetovej encyklopédie Wikipedia. Na prípade si „zgustli“ aj maďarské médiá, podľa ktorých sa Slovensko dokonale zosmiešnilo.

Hlavná správa na CNN
Obrovskú pozornosť vyvolal incident v USA. Na webe televízie CNN bol v stredu celý deň hlavnou správou. Agentúra AP si zase vzala na mušku bezpečnostné riziká pri takomto teste. „To, čo sa stalo, je extrémne nebezpečné,“ povedal pre AP Rafi Sela z izraelskej spoločnosti, ktorá podobné previerky uskutočňuje.

Incident si na mušku vzala aj arabská televízia al-Džazíra. „Svet môže byť vo vysokej pohotovosti pre útoky na lietadlá, ale to nezabránilo prepašovaniu dávky plastickej výbušniny do Írska...omylom," uviedla al-Džazíra.

Reality šou po slovensky
Írske médiá urobili z celej kauzy vnútropolitický škandál. „Ako to, že ministerstvá spravodlivosti a zahraničia tri dni o ničom nevedeli? Ako to, že bezpečnostný systém na dublinskom letisku umožňuje, aby sa do krajiny dostalo také veľké množstvo výbušniny?“ cituje denník The Irish Times Charlieho Flanagana zo strany Fine Gael. „Ocitli sme sa azda my Íri nechcene v reality šou skrytá kamera tentoraz v medzinárodnom podaní?“ pýta sa Irish Times. „Po ospravedlnení slovenskej vlády nasledovalo neskutočné tvrdenie, že polícia a dublinská letisková správa dostali varovanie o blížiacom sa prílete bomby a nič nepodnikli. Slovenskej vláde by sa malo povedať, že ak chce tajná polícia inscenovať prihlúplu reality šou s nebezpečnou trhavinou, nemala by do toho zaťahovať Írov. Máme svojich starostí dosť.“

Strana Fine Gael dokonca podľa denníka Belfast Telegraph vyzvala vládu na povolanie slovenského veľvyslanca.

01 - Modified: 2023-05-31 15:40:54 - Feat.: - Title: Tri zo siedmich nemocníc stále nepodpísali miliónové zmluvy. Je to riziko, priznáva riaditeľ 02 - Modified: 2023-05-28 12:52:11 - Feat.: - Title: Uzavrú most z Lendaku do Tatranskej Kotliny, je v havarijnom stave 03 - Modified: 2023-05-24 05:20:45 - Feat.: - Title: Šoféra, ktorý narazil pri Bielom dome, obvinili z vyhrážania sa smrťou Bidenovi 04 - Modified: 2023-05-17 17:16:20 - Feat.: - Title: Malý firemný hoax: Whirlpool z Popradu neodchádza, len do biznisu s práčkami púšťa Turkov 05 - Modified: 2023-05-10 12:35:37 - Feat.: - Title: Súd po šiestich rokoch rozhodol v kauze Róma, ktorého odmietli obslúžiť v kaviarni. Dostane ospravedlnenie a 1 500 eur
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. jún 2023 21:05