Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2010, 09:55

Francúzsko vyšle na pomoc Haiti dve lietadlá so záchranármi

Francúzsko dnes vyšle na ničivým zemetrasením postihnuté Haiti dve lietadlá s humanitárnou pomocou a 60 záchranármi.

Jedno z lietadiel vyštartuje z Marseille, kým druhé vzlietne z Fort de France na ostrove Martinik. Na Haiti žije v súčasnosti približne 1400 Francúzov, z toho 1200 v hlavnom meste Port-au-Prince, povedal francúzsky minister pre rozvojovú pomoc Alain Joyandet.

Ako dodal, otrasy zničili aj západnými turistami obľúbený hotel Montana, pričom asi 100 z 300 hostí stihlo budovu včas opustiť. V tom čase sa tam nachádzalo asi 60 Francúzov.

Obavy o viac ako 600 filipínskych civilistov a príslušníkov mierových síl na Haiti dnes vyjadrila aj Manila. Ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že doposiaľ sa s nimi nepodarilo skontaktovať.

Úrady na Haiti v dôsledku problémov s komunikáciou doposiaľ nezverejnili počty obetí a zranených. Podľa svedeckých výpovedí si otrasy vyžiadali až tisícky obetí a obrovské materiálne škody.

Haiti je ako najchudobnejšia krajina na západnej pologuli nedostatočne vybavené na to, aby mohlo reagovať na katastrofu takéhoto rozsahu. "Obraciam sa na svet, predovšetkým na Spojené štáty, aby urobili to, čo pre nás urobili v roku 2008, keď Haiti postili štyri hurikány," povedal haitský veľvyslanec v USA Alcide Joseph v rozhovore pre CNN.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.