Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2021, 07:51

Guatemala žiada Rusko, aby jej vrátilo peniaze. Moskva nedodala dohodnuté Sputniky

Z ôsmich miliónov zaplatených dávok krajina zatiaľ dostala len zlomok.

Guatemala žiada Rusko, aby jej vrátilo peniaze. Moskva nedodala dohodnuté Sputniky
Zdroj: TASR

Guatemalská vláda požiadala Rusko o vrátenie peňazí už vyplatených za dávky vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, ktoré Rusi nedodali. V utorok o tom informovala guatemalská ministerka zdravotníctva Amelia Floresová, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Vláda prezidenta Alejandra Giammatteiho zaplatila začiatkom apríla okolo 80 miliónov dolárov za dodávku ôsmich miliónov dávok vakcíny. Zatiaľ z nich stredoamerická krajina dostala len 150-tisíc, uviedla vláda. Nákaza koronavírusom medzitým v Guatemale dosiahla vrchol.

Ministerka zdravotníctva povedala, že Guatemala dala Ruskému fondu priamych investícií (RDIF), ktorý má na starosti marketing Sputnika v zahraničí, 20 dní na doručenie sľúbených dávok.

Hovorca RDIF uviedol, že ďalšie dodávky vakcíny dorazia do Guatemaly čoskoro. "Jedno lietadlo so Sputnikom V má naplánovaný prílet do Guatemaly tento týždeň, ďalšie priletí už začiatkom budúceho týždňa, aby boli splnené záväzky vyplývajúce zo zmluvy," napísal v e-mailovom vyhlásení Gleb Brianski, riaditeľ pre špeciálne projekty v RDIF.

Ruský prezident Vladimir Putin sa na medzinárodnej scéne chválil vakcínou Sputnik V. V marci vyhlásil, že jeho krajina podpísala zmluvy na výrobu stámiliónov dávok v zahraničí.

Rusko však vyrobilo iba zlomok z nich a počet vyprodukovaný za mesiac je oveľa nižší než v prípade vakcín od spoločností Pfizer a AstraZeneca, dodala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.