Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2010, 19:32

Zrútilo sa americké bezpilotné lietadlo

Americké bezpilotné lietadlo sa zrútilo dnes na severe Pakistanu v kmeňovej oblasti pri hraniciach s Afganistanom. Informovali o tom pracovníci spravodajských služieb a jeden miestny očitý svedok.

Havária je zriedkavou nehodou v americkom programe, na ktorý sa Washington začal spoliehať vo svojom boji s militantmi Talibanu a al-Káidy.

Členovia miestnych kmeňov v Severnom Vaziristane si gratulovali k zostreleniu lietadla, ktoré spadlo asi štyri kilometre od mesta Miranšáh. Pakistanská armáda po páde iného bezpilotného lietadla v susednom Južnom Vaziristane v roku 2008 uviedla, že na príčine bol technický problém stroja.

Severný Vaziristan je základňou militantných skupín, ktoré odtiaľ podnikajú cezhraničné útoky na vojakov USA a NATO v Afganistane. Jedna z týchto skupín podľa všetkého pomáhala zorganizovať samovražedný atentát z 30. decembra na odľahlej vojenskej základni v Afganistane, pri ktorom bolo zabitých sedem agentov CIA. V troch týždňoch po atentáte uskutočnili americké bezpilotné lietadlá až 12 raketových útokov na ciele v Severnom a Južnom Vaziristane. Tieto útoky sú súčasťou širšej stratégie amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý sa na rozdiel od svojho predchodcu spolieha pri boji s militantmi viac na bezpilotné lietadlá.
Zdroj: Associated Press

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.