TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Litva a Bielorusko si navzájom vyhostili diplomatov

07.07.2021, 20:54
Autor:
TASRTASR
Litva podporuje bieloruskú opozíciu a poskytla azyl viacerým bieloruským občanom v exile.

Litva v stredu vyhostila väčšinu diplomatov a zamestnancov pracujúcich na bieloruskom veľvyslanectve vo Vilniuse. Urobila tak v reakcii na obdobný krok Bieloruska, ktoré v utorok vyhostilo litovských diplomatov z dôvodu vymenovania sídla bieloruskej opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej za "oficiálne zastupiteľstvo bieloruskej demokracie", informovala agentúra Interfax.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis v stredu oznámil, že v krajine môže ostať jeden bieloruský konzul a traja technickí zamestnanci bieloruského veľvyslanectva vo Vilniuse.

O podobnom kroku v utorok informovalo bieloruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré sa rozhodlo znížiť diplomatické zastúpenie Litvy v Bielorusku na minimum pre "nepriateľské kroky Litvy", medzi inými však najmä pre pridelenie oficiálneho diplomatického štatútu tzv. zastupiteľstvu bieloruskej demokracie.

Štatút "oficiálneho zastupiteľstva bieloruskej demokracie" pritom v pondelok 5. júla získalo sídlo Cichanovskej v Litve. Udelenie statusu oznámil Cichanovskej priamo minister Landsbergis. Tento krok mal podľa neho "vyjadriť trvalú podporu obyvateľom Bieloruska, ktorí sa usilujú o demokratické zmeny vo svojej krajine".

Litva podporuje bieloruskú opozíciu a poskytla azyl viacerým bieloruským občanom v exile vrátane Cichanovskej, ktorá vlani v augustových prezidentských voľbách kandidovala proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Vo svojej krajine je bieloruská politička stíhaná na základe článku trestného zákonníka, v ktorom sa píše o výzvach na uchvátenie moci. Krátko po prezidentských voľbách preto odišla do zahraničia, aby sa vyhla zatknutiu. Bielorusko v minulosti požadovalo od Litvy vydanie Cichanovskej, litovská vláda ju však vydať odmietla.

01 - Modified: 2022-09-23 19:49:44 - Feat.: - Title: Lukašenkov režim udržiava atmosféru represií. V Bielorusku je takmer 1 300 politických väzňov 02 - Modified: 2022-09-12 13:21:45 - Feat.: - Title: Taiwan navštívila pred otvorením litovského zastupiteľstva delegácia z Litvy 03 - Modified: 2022-09-08 14:58:45 - Feat.: - Title: Európska únia si predvolala bieloruského veľvyslanca pre zadržanie diplomata v Minsku 04 - Modified: 2022-09-08 06:44:47 - Feat.: - Title: Bielorusko spustilo vojenské cvičenie pri poľských a ruských hraniciach 05 - Modified: 2022-09-08 12:13:22 - Feat.: - Title: Narodil sa v Bratislave, žil vo Viedni a zahral si s Hamšíkom. Exkapitán Žalgirisu: Poznám klubovú mentalitu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. september 2022 03:13