Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2010, 18:59

Sarkozy: OSN musí podniknúť dôrazné opatrenia proti Iránu

Organizácia Spojených národov by mala prijať "dôrazné opatrenia" proti Iránu, aby prinútila iránskych lídrov k zmysluplnému dialógu o jadrovom programe ich krajiny. Uviedol to dnes francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Sarkozy vo vystúpení pred diplomatmi pôsobiacimi vo Francúzsku povedal, že Európska únia by tiež mala "prevziať svoju zodpovednosť" a vyvíjať na Teherán tlak, aby začal rokovania. Francúzsky líder varoval pred "váhaním a kľučkovaním" v tejto otázke a dodal, že jediným zámerom sankcií je doviesť Teherán k rokovaciemu stolu.

Predstavitelia USA a EÚ vo štvrtok uviedli, že nepoľavia v tlaku na Irán, aby poskytol detaily o svojom jadrovom programe. Pokračujúce odmietanie Teheránu dokázať, že jeho úmysly sú mierové, bude mať podľa oboch strán za následok nové sankčné opatrenia.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová po stretnutí so šéfkou zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovou a šéfom britskej diplomacie Davidom Milibandom vo Washingtone uviedla, že príprava ďalších sankcií voči Iránu bude pokračovať.

USA a EÚ sú hlavnými aktérmi v snahe presvedčiť Teherán, aby výmenou za stimuly zastavil kontroverzné obohacovania uránu. Irán trvá na tom, že jeho nukleárny program má výlučne za cieľ mierovú výrobu energie. Washington a jeho spojenci však Teherán podozrievajú z tajného úsilia vyvinúť jadrové zbrane.

Zdroj: AP

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.