Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2010, 17:34

Zapatero: Lisabonskou zmluvou sa začína pre EÚ nová etapa

Začiatok novej etapy znamená pre Európsku úniu Lisabonská zmluva, ktorá má úniu posilniť. Uviedol to dnes v Madride španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero po rokovaní s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Touto schôdzkou sa oficiálne začal pracovný program polročného španielskeho predsedníctva.

Po prebratí predsedníctva sa v prvých dňoch stretáva celá EK s vládou krajiny šéfujúcej v danom polroku Európskej únii. Tento raz sa však takáto schôdzka uskutoční až vo februári.

Príčinou je skutočnosť, že EK v terajšom zložení už len dosluhuje, zatiaľ čo noví komisári ešte nie sú oficiálne vymenovaní. Stane sa tak až po tom, ako sa podrobia vypočutiu v Európskom parlamente a ten následne rozhodne, či komisiu v navrhovanom zložení schváli. O novej EK bude EP hlasovať koncom mesiaca, takže v poradí druhý Barrosov tím sa ujme funkcie začiatkom februára.

Na dnešnej madridskej schôdzke sa však zúčastnil po prvý raz nový európsky prezident. Španielsko je totiž prvou krajinou, ktorá bude pol roka šéfovať EÚ od vstupu Lisabonskej zmluvy do platnosti. Nový dokument zavádza vo fungovaní EÚ viaceré zmeny. Zatiaľ čo doteraz bol šéfom Európskej rady premiér predsedníckej krajiny a minister zahraničných vecí riadil zasadnutia šéfov diplomacií krajín EÚ, na základe Lisabonskej zmluvy preberajú tieto úlohy novozvolení európski predstavitelia. Namiesto španielskeho premiéra tak bude summitom EÚ predsedať Van Rompuy, zvolený na 2,5 roka, a zasadnutia ministrov zahraničných vecí povedie nová vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.