Národné zhromaždenie, dolná komora francúzskeho parlamentu, odhlasovala podľa agentúry Reuters zákon, ktorý zakazuje ukončiť činnosť podnikom, ktoré sa zdajú byť ekonomicky životaschopnými, uvádza portál reflex.cz.
V prípade porušenia zákona hrozí firmám pokuta vo výške dvadsaťnásobku minimálnej mzdy za každého zamestnanca. Pri výške 1430 eur mesačne je to teda za každého zamestnanca až 28 600 eur. Zákon sa vzťahuje na podniky s najmenej tisíc zamestnancami, avšak podľa agentúry Bloomberg má byť posudzované každé miesto výroby s viac ako 50 pracovníkmi.
Socialistický prezident François Hollande (na snímke) si od toho sľubuje záchranu pracovných miest, podnikatelia sa ale zákona hrozia, lebo im pridáva ďalšie veľké náklady. Zákon ukladá podnikateľom povinnosť preukázať, že neúspešne vyčerpali všetky ostatné možnosti, vrátane predaja firmy.
Francúzsko sa už teraz kvôli zavádzaniu ochranárskych zákonov potýka s menším záujmom zahraničných investorov. Podľa ohlasov nový zákon podnikateľov a investorov desí. V súčasnej dobe sa čaká, ako sa k zákonu postaví senát.
Keď opomenieme, že Hollande chce zákonom v podstate obmedziť súkromné vlastníctvo, z praktického hľadiska ide čisto o škodlivú primitívnu hospodársku politiku. Kto bude naberať nových zamestnancov, keď každý nový človek môže v budúcnosti zvýšiť celkovú pokutu? Kto bude investovať do veľkých podnikov, keď mu vláda bude diktovať, ktoré továrne nesmie zavrieť?
Hollandovi sa nedarí plniť vlastné predvolebné sľuby, teda predovšetkým znížiť nezamestnanosť. Pristupuje tak k ďalším zúfalejším a zúfalejším opatreniam.
Možno si myslia, že keď vo východnej Európe bola za komunizmu nezamestnanosť nulová, bolo to fajn. Zdá sa, že vôbec nevie, kde je chyba.