StoryEditor

Máme iránskeho špióna s fotkami veľvyslanectva USA, tvrdí Izrael

29.09.2013, 14:23
Autor:
tasr, stltasr, stl

 Izrael dnes informoval o zatknutí iránsko-belgického občana pre podozrenie zo špionáže pre Irán. Izrael vysvetlil, že muž fotografoval americké veľvyslanectvo a mal v úmysle nadviazať obchodné vzťahy so židovským štátom, aby zamaskoval svoju špionážnu činnosť. Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.

Izrael a Irán sú zarytými nepriateľmi. Izrael, všeobecne pokladaný za jedinú jadrovú veľmoc na Blízkom východe, tvrdí, že Irán sa tajne snaží vyvinúť jadrové zbrane. Teherán to však opakovane popiera a vyhlasuje, že jeho proces obohacovania uránu má iba mierové účely.

Alího Mansúrího, približne 55-ročného muža, zatkli 11. septembra na letisku Bena Guriona v izraelskom Tel Avive. Uviedla to izraelská tajná služba Šin Bet vo vyhlásení. Bolo zverejnené práve v čase, keď premiér Benjamin Netanjahu začína návštevu v Spojených štátoch, kde hlavným bodom jeho rokovaní bude iránsky jadrový program.

V Iráne narodený Mansúrí si podľa tajnej služby zmenil v Belgicku meno na Alex Mans a na vstup do Izraela využil svoj belgický pas. Na špionážnu prácu ho naverbovali vplyvné iránske Revolučné gardy a pred zatknutím dvakrát navštívil Izrael.

Medzi fotografiami, ktoré mal Mansúrí pri sebe a ktoré Šin Bet zverejnila spolu s vyhlásením, sa nachádzala aj jedna, čo zachytávala strechu amerického veľvyslanectva v Tel Avive a bola urobená z balkóna neďalekej výškovej budovy.

Vo vyhlásení sa tiež uvádzalo, že Mansúrí plánoval nadviazať obchodné vzťahy s izraelskými podnikmi, aby zamaskoval zhromažďovanie špionážnych informácií a "teroristické aktivity".

Šin Bet neuviedla žiadne podrobnosti o právnych úkonoch začatých proti podozrivému, ani miesto jeho zadržiavania.

Netanjahu sa má stretnúť s americkým prezidentom Barackom Obamom v pondelok a nasledujúci deň má predniesť prejav na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. Netanjahu sa tam podľa svojich slov bude snažiť uviesť na pravú mieru nepravdivé "sladké reči" nového iránskeho prezidenta Hasana Rúháního o tom, že chce so Západom urovnať spor okolo iránskeho jadrového programu.

 

 

01 - Modified: 2005-06-28 17:19:00 - Feat.: 0 - Title: Belgická armáda vyslala do Bosny šesť bezpilotnych strojov typu B-Hunter
01 - Modified: 2022-10-04 07:41:29 - Feat.: - Title: USA plánujú poslať Ukrajine ďalší balík pomoci. Zahŕňať bude aj štyri raketomety HIMARS 02 - Modified: 2022-10-04 06:35:48 - Feat.: - Title: Ministerstvo spravodlivosti USA posudzuje imunitu korunného princa a čerstvého premiéra Saudskej Arábie 03 - Modified: 2022-10-04 05:00:00 - Feat.: - Title: Británia si predvolala iránskeho chargé d’affaires pre zásahy na protestoch, USA predstavili nové sankcie 04 - Modified: 2022-10-04 04:50:42 - Feat.: - Title: Kanada uvalila pre smrť Amíníovej a reakciu na protesty na Irán nové sankcie 05 - Modified: 2022-10-04 04:33:03 - Feat.: - Title: Severná Kórea po piatich rokoch odpálila raketu ponad Japonsko, USA to odsúdili
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2022 12:02