Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2021, 12:20

V Moldavsku vyhrala proeurópska strana. Dúfam, že sa končí vláda zlodejov, tvrdí prezidentka

Odborníci sa domnievajú, že víťazstvo strany PAS v parlamentných voľbách oslabí pozíciu Ruska v regióne.

V Moldavsku vyhrala proeurópska strana. Dúfam, že sa končí vláda zlodejov, tvrdí prezidentka
Zdroj: Reuters

V predčasných nedeľných parlamentných voľbách v Moldavsku zvíťazila stredopravá strana Akcia a solidarita (PAS) proeurópsky orientovanej prezidentky Maie Sanduovej. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

PAS získala viac než 52,7 percenta a za koalíciu socialistov a komunistov pod vedením bývalého Kremľom podporovaného prezidenta Igora Dodona a exprezidenta Vladimira Voronina hlasovalo 27,2 percenta zúčastnených voličov, vyplýva z údajov zverejnených ústrednou volebnou komisiou po sčítaní 99,95 percenta odovzdaných hlasov.

"Dúfam, že dnešok bude koncom ťažkého obdobia pre Moldavsko. Dúfam, že dneškom sa nad Moldavskom skončí vláda zlodejov," vyhlásila Sanduová na sociálnej sieti v nedeľu večer po zverejnení čiastkových výsledkov.

Prezidentka predtým pri hlasovaní novinárom povedala, že odovzdala hlas za zmenu vo svojej vlasti – malej bývalej sovietskej republike sužovanej chudobou a korupciou.

V nedeľných voľbách odovzdalo hlasy vyše 48 percent oprávnených voličov, spresňuje agentúra AP.

Sanduová sa usiluje o členstvo Moldavska v Európskej únii a navrhla nahradiť ruské ozbrojené sily v odštiepeneckom regióne Podnestersko civilnou pozorovateľskou misiou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Odborníci sa domnievajú, že víťazstvo strany PAS v parlamentných voľbách oslabí pozíciu Ruska v regióne.

Moldavsko prešlo v posledných rokoch niekoľkými politickými krízami. Krajina je rozdelená medzi prívržencov Európskej únie a tých, ktorí preferujú užšie vzťahy s Ruskom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.