Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2021, 12:27

Delta sa šíri aj napriek lockdownu, Sydney má rekordné počty nakazených

Mierny optimizmus budia klesajúce počty ľudí nakazených inak ako komunitne.

Delta sa šíri aj napriek lockdownu, Sydney má rekordné počty nakazených
Zdroj: Reuters

V austrálskom Sydney napriek uzávere naďalej rastú denné počty novo nakazených chorobou covid-19. Karanténa v meste platí už dva týždne, zdravotníci zvažujú jej ďalšie predĺženie. Za posledný deň ohlásil štát Nový Južný Wales 112 nových prípadov lokálnej nákazy, z toho prevažná väčšina pripadá práve na uzavreté Sydney. Za najvyššie prírastky nákazy koronavírusom v posledných dňoch môže podľa agentúry Reuters variant delta.

​Počty nových prípadov v Novom Južnom Walese sú rekordné už tri dni, nákaza sa šíri komunitne. V nedeľu tu bolo 77 nových komunitných prípadov, v sobotu 50. Novo nakazení sú najčastejšie rodinní príslušníci alebo blízki priatelia skôr infikovaných ľudí.

Zdravotníci v miestnych nemocniciach sa v súčasnosti starajú o 63 hospitalizovaných s covidom-19, z toho 18 ich je na jednotkách intenzívnej starostlivosti, uviedol The Sydney Morning Herald. V tomto štáte žije vyše osem miliónov ľudí, z toho päť miliónov v Sydney.

Zrýchlenie očkovania

Mierny optimizmus budia klesajúce počty ľudí nakazených inak ako komunitne. Tých bolo za dnešok 34, v nedeľu ich bolo 45. Práve tento údaj podľa premiérky štátu Gladys Berejiklianovej rozhodne, či uzávera hlavného mesta Sydney skončí v piatok, ako bolo v pláne, alebo bude predĺžená, napísal Reuters.

V Sydney sa v piatok otvorí nové očkovacie stredisko s cieľom urýchliť vakcináciu miestneho obyvateľstva. Prednosť pri očkovaní dostane 10-tisíc učiteľov a zamestnancov v školstve. Rozhodnutie privítal prezident federácie učiteľov Angelo Gavrielatos, napísal Reuters.

V Sydney sú uzavreté školy, ľudia majú zostávať vo svojich domovoch. Opatrenie budia obavy z dôsledkov pre ekonomiku, ktorá sa v tohtoročnom prvom štvrťroku vrátila na predpandemickú úroveň.

Uzávery, rýchle dohľadávanie kontaktov a dodržiavanie rozstupov pomohli Austrálii potlačiť predchádzajúce ohniská a udržať počet nakazených v porovnaní s inými vyspelými štátmi relatívne nízko. Tamojšie úrady doteraz zaznamenali  200 prípadov nákazy a 911 úmrtí. Úspechu však teraz stojí v ceste pomalá vakcinácia. Plne zaočkovaných je v krajine, kde žije 25 miliónov ľudí, len zhruba desať percent populácie, podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa 8,9 percenta.

Kritizovaná kampaň

V Sydney sa v posledných dňoch objavila mediálna kampaň zobrazujúcu pacientku s ventilátorom, ako bojuje o každý nádych. Video má obyvateľov varovať pred chorobou covid-19 a motivovať ich k očkovaniu. Kampaň však vyvolala vlnu nevôle kvôli svojmu surovému zobrazeniu chorých ľudí, ktoré niektorí považujú za nevkusné.

​Podľa BBC kritici tiež poukazujú na skutočnosť, že kampaň sa zameriava na ľudí mladších ako 40 rokov, na ktorých sa však s očkovaním dostane rad až ku koncu tohto roka.

Austrálska vláda oficiálne mladým ľuďom odporúča, aby si počkali na prípravok Pfizer. V krajine je aktuálne dostupná len vakcína AstraZeneca, vysvetľuje BBC.

Úrady Nového Južného Walesu uviedli, že očkovacie centrá a lekárne budú teraz oprávnené dávať vakcínu AstraZeneca komukoľvek nad 40 rokov. Zdravotníci tiež odporučili skrátiť interval medzi dvoma dávkami AstraZenecy na šesť týždňov namiesto odporúčaných 12 týždňov, napísal Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.