StoryEditor

Potápači obnovili pátranie po telách v potopenom trajekte

28.04.2014, 11:12
Autor:
tasr, stltasr, stl

Potápači dnes naplno obnovili pátranie po vyše sto telách, stále uväznených v potopenom trajekte pri pobreží Južnej Kórey. Pátranie totiž cez víkend pribrzdilo zlé počasie, silné morské prúdy a plávajúce trosky, ktoré upchávali kajuty plavidla. Úrady medzitým rozšírili vyšetrovanie aj na to, ako pobrežná stráž a ďalší záchranári zareagovali na správu, že sa potápa trajekt. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Potápači našli v nedeľu len jedno telo, čomu však predchádzal týždeň, keď vyťahovali z trajektu stále viac a viac tiel, pretože sa predierali čoraz hlbšie do útrob lode, cez bludisko jej chodieb, kajút a spoločenských miestností.

Počet mŕtvych po tragickom potopení trajektu zo 16. apríla je 188 a nezvestných je 114 ľudí, hoci vládne zložky určené na mimoriadne udalosti tvrdia, že zoznam pasažierov lode môže byť nepresný. Prežilo iba 174 ľudí, vrátane 22 z 29 členov posádky.

Vysoko postavený predstaviteľ pobrežnej stráže uviedol, že väčšina zvyšných nezvestných osôb sa zrejme nachádza v 64 zo 111 kajút na lodi. Potápači už vošli do 36 z týchto 64 kajút, ale pravdepodobne sa tam budú musieť vrátiť, pretože plávajúce trosky potápačom sťažovali hľadanie a nemohli sa spoľahlivo ubezpečiť, že vo vnútri kajút už nie sú žiadne telá.

Dnes pátra vo vraku trajektu 92 potápačov. Vláda už pripravuje plán na záchranu a odtiahnutie trajektu, ktorý realizuje až po skončení pátrania. Podrobnosti plánu však nie sú dostupné, pretože vládni predstavitelia sa o ňom musia najprv porozprávať s rodinami obetí.

V nedeľu podal demisiu juhokórejský premiér Čung Hong-won, pretože vládu kritizovali za nezvládnutie situácie okolo potopeného trajektu. Premiér vyhlásil, že za tragédiu môžu "hlboko zakorenené zhubné javy" v spoločnosti.

Väčšina výkonnej moci v Južnej Kórei je sústredená v rukách prezidenta, takže demisia Čung Hong-wona sa zdá iba symbolická. Hovorca prezidentky oznámil, že prezidentka Pak Kun-hje prijme premiérovu demisiu, ale nedodal, kedy odíde z úradu.

Premiérova rezignácia prišla v čase narastajúceho pobúrenia verejnosti nad tvrdeniami príbuzných obetí, podľa ktorých vláda neurobila dosť na záchranu či ochranu ich milovaných. Väčšinu mŕtvych alebo nezvestných tvoria stredoškoláci z mesta v blízkosti Soulu, ktorí boli na školskom výlete.

Vyšetrovatelia preverujú aj dve obslužné strediská, ktoré majú na starosti premávku lodí a ktoré komunikovali s členom posádky na trajekte počas potápania. Prokurátor dnes novinárov informoval, že úrady zhabali aj dokumenty a záznamy z kancelárie pobrežnej stráže v meste Mokpcho a to isté urobia aj v stredisku núdzových volaní, ktoré prijalo telefonát od študenta na trajekte - toho podľa miestnych médií neskôr našli mŕtveho.

Prokurátori v nedeľu vypočuli kapitána, tretieho lodného dôstojníka a kormidelníka, ktorí boli na mostíku, keď sa plavidlo začalo nakláňať.

Videoklipy dnes zverejnené pobrežnou strážou zachytávajú kapitána, oblečeného iba vo svetri a slipoch, ako skáče do záchranného člna z potápajúceho sa trajektu, ktorý je naklonený v uhle 45 stupňov. Kapitán sa údajne náhlil zo svojej kajuty na mostík bez toho, aby sa úplne obliekol. Nemal na sebe ani záchrannú vestu.

Ďalšími ľuďmi na videách sú zrejme členovia posádky, ktorí sa zavesení na lanách kĺžu z mostíka do člna pobrežnej stráže. V inom klipe vidieť okolo šesť príslušníkov pobrežnej stráže, ktorí sa pokúšajú rozbiť okno. Sklo sa rozletí a ľudia v záchranných vestách unikajú von. Nafukovací čln sa plaví sem a tam medzi potápajúcim sa trajektom a záchranným člnom - preváža ľudí visiacich na zábradlí trajektu.

Podľa predstaviteľa pobrežnej stráže členovia posádky trajektu nepovedali záchranárom, že patria k posádke.

Plavidlo prevážalo približne 3608 ton nákladu, ako tvrdí predstaviteľ spoločnosti, ktorá ho nakladala. To ďaleko prekračuje údaj, ktorý kapitán uviedol do dokladov. A podľa inšpektora bol náklad najmenej trikrát väčší, než môže bezpečne prevážať.

Prokurátor uviedol, že príčinou potopenia môže byť príliš prudký obrat lode, nesprávne uloženie nákladu, úpravy urobené na konštrukcii trajektu a vplyv prílivu. Vyšetrovatelia určia príčinu za pomoci odborníkov a s využitím simulácií.

Trajekt Sewol sa prevrátil a potopil pri juhozápadnom pobreží krajiny počas bežnej výletnej plavby z prístavu Inčchon na turistami vyhľadávaný ostrov Čedžu.

Na palube sa nachádzalo 475 cestujúcich a členov posádky, z toho vyše 325 študentov a učiteľov strednej školy na predmestí Soulu.

Úrady zatkli všetkých 15 členov posádky, ktorí mali do činenia s navigáciou lode, vrátane kapitána a dvoch kormidelníkov. Obviňujú ich z nedbanlivosti a nezabezpečenia potrebnej pomoci cestujúcim počas potápania plavidla, ale oficiálne obvinenia ešte neboli vznesené vzhľadom na stále prebiehajúce vyšetrovanie.

01 - Modified: 2006-04-24 14:43:00 - Feat.: 0 - Title: Vývoz ruskej ropy do Ázie spôsobí zníženie dodávok do Európy
01 - Modified: 2023-01-30 10:03:07 - Feat.: - Title: Trajekt v Taliansku po núdzovom manévri narazil do móla na ostrove Elba 02 - Modified: 2021-12-24 06:45:00 - Feat.: - Title: V Bangladéši horel osobný trajekt. Hlásia desiatky mŕtvych 03 - Modified: 2021-09-27 09:03:35 - Feat.: - Title: Juhokórejskému prezidentovi sa nepozdáva konzumácia psov: Zvažujú jej zákaz 04 - Modified: 2021-07-13 10:44:55 - Feat.: - Title: Fitnescentrá v Kórei pristúpili k ráznemu kroku. Takto chcú zabrániť šíreniu covidu 05 - Modified: 2018-10-02 14:24:15 - Feat.: - Title: V Baltskom mori má technické problémy trajekt s 335 ľuďmi na palube
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. marec 2023 10:19