Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2015, 21:04

Tureckí vojaci tvrdo potláčajú Kurdov, za posledné dni ich zabili vyše sto

Turecké bezpečnostné sily počas štyroch dní zabili na juhovýchode krajiny už viac ako 100 príslušníkov zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Informovala o tom dnes agentúra Anadolu. O život prišli od stredy tiež dvaja tureckí vojaci. Premiér Ahmet Davutoglu dnes povedal, že nedovolí kurdským bojovníkom, aby v mestách na juhovýchode Turecka "vytvárali chaos".

Turecké lietadlá štartujúce zo základne v meste Diyarbakir podľa agentúry Reuters v piatok tiež bombardovali základne PKK v Iraku. V Diyarbakire proti operácii vládnych síl v piatok protestovalo niekoľko tisíc ľudí, ktorých polícia rozohnala vodnými delami a slzným plynom.

Masívnej operácie sa podľa stanice BBC zúčastňuje približne 10-tisíc vládnych vojakov, podporovaných ťažkou technikou. Operácie sa sústredia na oblasti okolo miest Cizre a Silopi pri hranici so Sýriou. V oboch mestách platí zákaz vychádzania.

Dvojročné prímerie medzi Ankarou a PKK sa zrútilo tento rok v júli. Mierové rozhovory boli prerušené a znova bol oživený konflikt, ktorý sa dotkol prevažne kurdského juhovýchodu krajiny a pri ktorom v priebehu troch desaťročí zahynulo na 40-tisíc ľudí.

"Operácie v regióne budú pokračovať, kým nebude opäť nastolený verejný poriadok," uviedla dnes armáda vo vyhlásení. "Počas našich operácií je prioritou bezpečnosť našich zložiek i civilistov žijúcich v oblasti," dodala.

PKK, ktorú Turecko, Spojené štáty i Európska únia označujú za teroristickú organizáciu a ktorá predtým pôsobila predovšetkým na vidieku, sa v posledných rokoch zamerala na mestá na juhovýchode. V nich stavala barikády a hĺbila priekopy s cieľom zabrániť vládnym jednotkám v prístupe.

Strana kurdských pracujúcich od roku 1984 bojuje za autonómny Kurdistan a práva Kurdov v Turecku. Násilné strety medzi ozbrojencami z PKK a bezpečnostnými zložkami znovu prepukli tento rok v lete, keď sa Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iraku. Okrem radikálnych islamistov útočia aj na tábory PKK. Ankara totiž považuje za spriaznené s PKK i kurdské milície YPG, ktoré bojujú v Sýrii a Iraku proti teroristom z organizácie Islamský štát (IS) po boku západnej koalície.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.