Grécko zvažuje, že proti utečencom na severe krajiny použije bezpečnostné zložky. V dedine Idomeni ležiacej na hraniciach s Macedónskom sa hromadia ľudia, ktorých Macedónci považujú za ekonomických migrantov a nepúšťajú ich na svoje územie.
V Idomeni nespokojní utečenci už niekoľko týždňov protestujú proti tomu, že ich Macedónsko nechce pustiť ďalej cez svoje územie, aby mohli pokračovať v ceste do Európskej únie. V posledných desiatich dňoch kvôli tomu blokujú železničnú trať.
"Tomu musí štát zabrániť," povedal televíznej stanici Mega grécky minister pre migráciu Ioannis Muzalas. "Vyvíjame veľké úsilie, aby sme situáciu vyriešili nenásilne. Ale vláda musí presadiť rešpektovanie zákona," zdôraznil Muzalas.
K tomu by podľa neho malo dôjsť v niekoľkých nasledujúcich dňoch. Migranti budú odvezení vlakom do Atén, kde budú môcť podať žiadosť o azyl.
Situácia na grécko-macedónskej hranici je napätá. V Idomeni v poslednej dobe táborilo niekoľko tisíc utečencov. Macedónsko púšťa ďalej len utečencov zo Sýrie, Afganistanu a Iraku a ostatných, ktorých označuje za "ekonomických migrantov", vpustiť odmieta. Opakovane tam kvôli tomu dochádza ku stretom s policajtmi.
V súčasnej dobe sa podľa gréckych úradov v tomto mieste zdržiava približne tisícka migrantov, ktorí pochádzajú predovšetkým z Pakistanu, z Iránu a z afrických krajín. Títo ľudia odmietajú nastúpiť do vlakov a odísť späť do Atén.
Podľa Muzalasa teraz ide s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) o programe dobrovoľného návratu utečencov. "Znie to hrozne a bolí ma to, keď to hovorím, ale pre tých ľudí tú neexistuje žiadne riešenie. Je lepšie, keď sa vrátia do svojej vlasti," povedal.