Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2015, 12:05

Ničenie Palmýry pohlo OSN, "modré prilby" budú chrániť pamiatky

Mierové sily OSN budú chrániť pamiatky svetového dedičstva UNESCO pred útokmi islamistov. Informoval o tom dnes denník The Guardian s odvolaním sa na spomínanú organizáciu.

Ochranu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ako je napríklad sýrska Palmýra devastovaná radikálmi zo skupiny Islamský štát (IS), navrhlo Taliansko. "UNESCO povedalo áno modrým prilbám," vyhlásil taliansky minister kultúry Dario Franceschini, podľa ktorého v prospech návrhu hlasovalo 53 krajín.

"Teroristickým útokom IS a desivým záberom z Palmýry sa nemôže medzinárodné spoločenstvo len mlčky a nečinne prizerať," dodal Franceschini.

Islamský štát sa zmocnil Palmýry v máji a zničil v tomto starobylom meste niektoré z jeho najvzácnejších pamiatok. V auguste šéf UNESCO označil zničenie Belovho chrámu v Palmýre za vojnový zločin.

Islamisti sú obviňovaní aj z devastácie ďalších dôležitých pamiatok v oblastiach pod ich kontrolou v Sýrii a Iraku, vrátane archeologických nálezísk na mieste starovekých miest Hatra, Nimrud, Ninive či Chorsábád v Iraku.

Islamský štát tiež zničil desiatku náboženských a historických monumentov v meste Timbuktu v Mali, ktoré je tiež na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.