StoryEditor

Mladých radikálov zastavia rodičia. Británia bojuje s Islamským štátom aj doma

19.10.2015, 13:34
Autor:
ČTKČTK

Väčší počet britských rodičov, ktorí majú obavy, že ich dospievajúce deti by pod vplyvom radikálov mohli odcestovať do Sýrie alebo Iraku, bude môcť požiadať o odobratie pasov svojich potomkov. Počíta s tým ďalšie opatrenie v rámci novo zavádzanej vládnej stratégie proti extrémizmu, uviedla dnes stanica BBC.

Rodičia majú už od júla, kedy sa nová stratégia naposledy upresňovala, možnosť žiadať úrady o odobratie pasov pre svoje deti mladšie ako 16 rokov. Teraz sa táto ich právomoc rozšíri na 16-ročné a 17-ročné deti, uviedol web BBC s odvolaním sa na úrad premiéra Davida Camerona.

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová dnes v rozhlasovej stanici BBC pripustila, že od júla využilo možnosť blokovať pasy svojim deťom len málo rodičov. Je však presvedčená, že aj toto opatrenie pomáha bojovať s teroristickou hrozbou, ktorá je podľa nej pre Britániu "ohromná".

Zmyslom tohto opatrenia je narušiť prúd mladých Britov, ktorí sa nechávajú zlákať ideológiou radikálneho hnutia Islamský stať, aby sa pridali k tejto skupine, ktorá ovláda značné územia na Blízkom východe.

Ľuďom, ktorí sú odsúdení na nejakú extrémistickú činnosť, bude podľa nových opatrení tiež automaticky zakázané pracovať s deťmi.

"Nová vládna 'Stratégia proti extrémizmu' je jasným signálom zmeny, ktorú sme urobili, aby sme sa postavili tejto škodlivej ideológii s odhodlaním, rozhodnosťou a s cieľom vybudovať väčšiu Britániu," vysvetlil podľa agentúry Reuters premiér Cameron posilňovanie protiteroristických opatrení.

Miestny moslimskí predáci podľa BBC ale varujú, že nová vládna stratégia "nie je správnou cestou a môže vyvolať nepriateľstvo (voči úradom) zo strany moslimov v Británii".

Cameron už v nedeľu zverejnil plán investovať päť miliónov libier na podporu projektov, ktoré budú brániť šíreniu propagandy extrémistických skupín typu IS na internete aj inde v spoločnosti. Ďalšie peniaze chce vláda minúť na projekt v nasledujúcich rokoch. Cieľom je vybudovať celonárodnú sieť organizácií, ktoré by bojovali proti všetkým formám extrémistickej ideológie.

Britské úrady podľa BBC odhadujú, že v posledných rokoch odcestovalo z Británie pomáhať džihádistom do Sýrie a Iraku najmenej 700 Britov. Na Blízkom východe sa podľa britských úradov títo prevažne mladí ľudia ešte viac radikalizujú a po návrate predstavujú pre Britániu teroristickú hrozbu.

01 - Modified: 2007-10-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Slovensko na špici slobody médií
01 - Modified: 2024-12-20 12:36:42 - Feat.: - Title: Erdogan vyzval na odstránenie teroristických organizácií v Sýrii, spomenul aj Kurdov 02 - Modified: 2024-12-12 09:13:30 - Feat.: - Title: Misia OSN odsúdila útok na afganské ministerstvo, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát 03 - Modified: 2024-12-10 16:35:07 - Feat.: - Title: Islamský štát popravil desiatky sýrskych armádnych dezertérov, hlási ľudskoprávna organizácia 04 - Modified: 2024-12-10 11:40:57 - Feat.: - Title: Nemecká polícia zadržala mladíkov podozrivých z plánovania teroristického útoku, hlásia sa k Islamskému štátu 05 - Modified: 2024-12-06 14:36:41 - Feat.: - Title: V Nemecku zadržali sympatizanta IS z Iraku, bude vyhostený
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 10:17