Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2014, 21:26

Turci rozohnali demonštrantov v meste postihnutom banským nešťastím

Vodnými delami a slzotvorným plynom rozohnala dnes turecká polícia niekoľkotisícový dav demonštrantov v meste Soma, kde pri najväčšom banskom nešťastí v dejinách krajiny zahynulo tento týždeň takmer 300 baníkov, informovala agentúra Reuters.

Ľudia sa rozutekali do bočných ulíc, keďže k zásahu došlo na hlavnej triede, kde sa nachádza množstvo obchodov, pobočiek bánk, ako aj kancelárií miestnej samosprávy a odborového zväzu.

Keď vyšiel najavo rozsah katastrofy, Turecko zaplavila vlna hnevu namiereného jednak proti majiteľom baní, ktorí v záujme dosahovania čo najvyšších ziskov nedbajú o bezpečnosť práce, ako aj proti vláde premiéra Erdogana, ktorý je s priemyselníkmi jedna ruka a k uplatňovaniu zákonov a nariadení pristupuje príliš laxne.

"Nijaké uhlie nemôže zohriať deti otcov, ktorí zahynuli v tej bani," stálo na rukou popísanej ceduli jedného z demonštrantov, ktorí mali v úmysle pochodovať až k pamätníku baníkov v strede mesta, v čom im však zabránila polícia.

Podľa prvých zistení výbuch a následný požiar v uhoľnej bani v meste Soma zavinila porucha distribučnej jednotky napájania. Väčšina z 284 doposiaľ potvrdených obetí zahynula na následky otravy oxidom uhoľnatým; v dôsledku požiaru totiž vypadla elektrina a prestal fungovať ventilačný systém i výťahy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.