Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2016, 11:39

Putin sa zhodol s Obamom. Boj proti Islamskému štátu pokračuje

Ruský prezident počas telefonátu tiež hovoril o dôležitosti vytvorenia jednotného protiteroristického frontu.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Barack Obama dnes v telefonickom rozhovore ocenili nedávne rokovania o Sýrii v Mníchove a podporili úsilie začať v krajine zmietanej občianskou vojnou prímerie.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa. Obaja štátnici sa podľa ruskej strany zhodli, že USA a Rusko zintenzívnia diplomatickú aj ďalšiu spoluprácu, aby bola naplnená dohoda z Mníchova, ktorá hovorí o pokoji zbraní a rozdelení rozsiahlej humanitárnej pomoci v Sýrii.

Boj proti islamistom

Ruský prezident vraj počas telefonátu tiež hovoril o dôležitosti vytvorenia jednotného protiteroristického frontu. Američania stoja na čele koalície, ktorá už od roku 2014 podniká nálety na islamistické ciele v Sýrii. Rusko sa do bombardovania zapojilo vlani na konci septembra.

Moskva tvrdí, že jej letecká kampaň mieri tiež na ozbrojencov z Islamského štátu a ďalších extrémistov. Západ a niektorí jeho spojenci ale Rusov obviňujú z toho, že sa terčom ich náletov stávajú aj členovia umiernenej opozície.

Ruské nálety zo vzduchu podporujú sýrskych vládnych vojakov, ktorým sa tak na bojovom poli za posledné týždne podarilo dosiahnuť významné úspechy.

"Ukončenie nepriateľských akcií"

V Mníchove sa vo štvrtok zišli zástupcovia 17 krajín vrátane USA a Ruska potom, čo boli minulý týždeň pozastavené mierové rozhovory o Sýrii v Ženeve.

Americký minister zahraničia John Kerry následne uviedol, že bolo dohodnuté, že sa počas týždňa pokúsia účastníci rokovania zabezpečiť "ukončenie nepriateľských akcií" v Sýrii a čo najväčšie rozšírenie dodávok humanitárnej pomoci.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.