Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2015, 16:19

Francúzi zatkli muža, ktorý mal pomáhať strojcovi útokov na Paríž

Francúzska polícia zobrala do väzby muža, o ktorom sa domnieva, že pomáhal zabezpečiť úkryt pre strojcu útokov v Paríži z 13. novembra Abdelhamida Abaaouda. Oznámili to dnes tlačové agentúry DPA a AP.

AP sa odvoláva na zdroj z vyšetrovania, ktorý si neželal byť menovaný. Povedal jej dnes, že ide o 25-ročného muža, ktorý fungoval ako spojovací článok s Jawadom Bendaoudom, jedinou osobou predbežne obžalovanou vo Francúzsku v súvislosti s parížskymi útokmi.

Bendaoud pred zatknutím v televíznom prenose naživo priznal, že poskytol ubytovanie Abaaoudovi, poprel však, že by vedel o jeho spojení s teroristickými útokmi v Paríži z 13. novembra. Podľa jeho slov išlo o "láskavosť", ktorú Abaaoudovi poskytnutím ubytovania preukázal.

A baaoud, jeho sesternica a neidentifikovaný muž zomreli pri policajnej razii na Bendaoudov byt dňa 18. novembra. Informátor neposkytol žiadne podrobnosti o novom zatknutí, dodala AP.

Protiteroristický koordinátor Európskej únie, Gilles De Kerchove, dnes povedal poslancom Európskeho parlamentu, že Islamský štát (IS) začal útočiť vo svete, pretože ho zranili koaličné letecké útoky. Okrem útokov z 13. novembra v Paríži skupina v uplynulých týždňoch zaútočila v Turecku, Libanone a na egyptskom Sinaji a De Kerchove hovorí, že IS podľa všetkého mení stratégiu. "Tlak koaličných leteckých úderov... v Rakke a okolo Rakky ich možno prinútili hľadať úspechy v cudzine." "Je to známka slabosti? Myslím si to."

IS má v Rakke v severnej Sýrii svoj generálny štáb a mesto je cieľom náletov Ruska i Američanmi vedenej koalície, ktorá zahŕňa aj Francúzsko.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.