StoryEditor

Komu patrí zlatý vlak nacistov? Po poklade túži Moskva i Židia

30.08.2015, 00:00

Vo Walbrzychu sa ešte nezakoplo do zeme a na nacistický vlak plný zlata a šperkov, ktorý by mal byť ukrytý v jednom z tamojších tunelov, si už robia nárok Rusi aj Svetový židovský kongres. Vlak zmizol pred 70 rokmi, keď Poľsko oslobodzovala Červená armáda, píše iDnes.cz.

Ak sa poklad na koľajniciach naozaj nájde, stane sa jeho majiteľom najskôr poľské ministerstvo štátneho pokladu. Nálezcom by však odmenu mohli vyplácať aj dedičia pôvodných majiteľov cenností, pokiaľ sa ich podarí vypátrať.

Svetový židovský kongres v piatok vydal tlačovú správu, v ktorej žiada, aby sa všetky nájdené cennosti vrátili právoplatným vlastníkom alebo ich dedičom. Zlato, ktoré by mohlo byť ukryté vo vlaku, vraj môže pochádzať aj z majetku Židov zabitých počas druhej svetovej vojny.

"Dúfame, že poľské orgány v tejto súvislosti prijmú vhodné opatrenia," uviedol prezident Svetového židovského kongresu Robert Singer. V ruských médiách sa objavili názory právnikov, podľa ktorých by na obsah vlaku mohlo mať nárok Rusko - oficiálny nástupca Sovietskeho zväzu, ktorý územie oslobodil.

Poklad môže byť zamínovaný, varoval poľský inšpektor

V polovici augusta boli úrady vo Walbrzychu oficiálne upovedomené, že dvaja muži, Poliak a Nemec, našli pod mestom vlak so zlatom, ktorý zmizol na jar roku 1945. Nálezcovia sa prihlásili úradom a požadujú desaťpercentnú odmenu.

Poľský generálny inšpektor historických pamiatok Piotr Żuchowski si je vraj takmer istý, že "svetová senzácia" je na dosah ruky a že pravdepodobne ide o obrnený vlak, aký sa na konci vojny v Sliezsku používal na prepravu cenností. Zároveň vyzval, aby ľudia boli trpezliví. Zatiaľ nie je jasné, čo vlak viezol, s veľkou pravdepodobnosťou ale môže byť zamínovaný. Situácia teda vyžaduje odborníkov a obozretný postup.

V obrnenom vlaku Nemci v máji 1945 z Vratislavi vyviezli zlato. Poklady mali dôjsť do Walbrzychu, ale nikdy sa tak vraj nestalo. Podľa jednej z verzií súprava vošla do tunela vykopaného medzi jednou walbrzyšskou štvrťou a zámkom Ksionž, ležiacom na severozápadnom predmestí mesta.

Żuchowski povedal, že s informáciami o vlaku sa "na smrteľnej posteli" zveril človek, ktorý vlak pomáhal schovať, a to aj s náčrtom, kde je ukrytý. Miesto však zatiaľ zostane utajené, než sa ho podarí zabezpečiť.

01 - Modified: 2007-09-05 08:13:00 - Feat.: 0 - Title: Európske a americké akcie rástli, japonská burza oslabila
01 - Modified: 2023-09-16 05:59:13 - Feat.: - Title: V ukrajinskom meste Umaň sa zhromaždili desaťtisíce židovských pútnikov z celého sveta 02 - Modified: 2023-09-08 14:50:39 - Feat.: - Title: Starostka Paríža odňala palestínskemu vodcovi medailu, ospravedlňoval vyhladzovanie Židov v Európe 03 - Modified: 2023-08-23 13:54:33 - Feat.: - Title: V Kosove odhalili pamätník Albáncom, ktorí cez vojnu zachránili židov 04 - Modified: 2023-08-24 08:28:39 - Feat.: - Title: Významný historik, ktorý sa postavil Uhríkovi: Keď tvrdí, že je antifašista, robí z ľudí hlupákov (rozhovor) 05 - Modified: 2023-08-18 12:41:53 - Feat.: - Title: Rusi priznali útok na švédsku továreň na Ukrajine. Vyhrážajú sa ďalším
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 17:28