Výrazné obmedzenie dávok pre nepracujúcich cudzincov, nekompromisný postup voči tým, ktorí by chceli v Británii zneužívať sociálny systém či tvrdšie postihy za nelegálnu prácu. To všetko chce pretlačiť britský premiér David Cameron v rámci svojich požiadaviek, ktorými podmieňuje zotrvanie ostrovnej krajiny v Európskej únii. „Sloboda pohybu neznamená bezvýhradné právo na britské sociálne dávky,“ komentoval Cameron svoj návrh.
Zneužívanie systému
Ak sa mu podarí tento plán pred budúcoročným referendom o zotrvaní v EÚ presadiť, bude to znamenať skomplikovanie situácie aj pre desaťtisíce Slovákov žijúcich v Británii. Obmedzenia sú namierené voči občanom nových členských krajín únie. Majú trvať tak dlho, kým sa tieto štáty ekonomicky nepriblížia k Británii.
V prípade, že cudzinci prídu o zamestnanie a šesť mesiacov si nedokážu nájsť novú prácu, budú musieť z Británie odísť. Napriek tomu mnohí Slováci s návrhmi britskej vlády súhlasia. „Cameron má v podstate pravdu. Kto sem chodí zneužívať systém a neprispieva svojimi daňami, nemá tu čo hľadať,“ tvrdí Slovenka Monika Prilepková. Tá v britskom Manchestri pracuje v administratíve.
Zatočiť so špekulantmi
Riadne pracujúcich Slovákov by sa tak prípadná zmena zákona o sociálnych dávkach dotknúť nemala. „Premiér Cameron chráni svoju krajinu a jej sociálny systém, ktorý sa budoval veľmi dlho. Jeho snahou je najmä zatočiť so špekulantmi, ktorí sociálny systém vo Veľkej Británii využívajú,“ tvrdí politológ Tomáš Koziak. Podľa neho ľudia, ktorí systém zneužívajú, pochádzajú aj zo Slovenska.