StoryEditor

Británia vyšle 1000 vojakov do Poľska, bude tam prebiehať cvičenie NATO

20.01.2016, 07:26
Autor:
TASRTASR

Británia pošle 1000 vojakov na cvičenia NATO v Poľsku, a to v rámci dohody s Varšavou o posilňovaní vzťahov v oblasti bezpečnosti. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany.

Varšava, znepokojená zvýšenou vojenskej aktivitou Ruska, bude v júli hostiteľkou summitu NATO, kde bude podľa očakávania žiadať väčší počet vojakov Severoatlantickej aliancie na svojom území a v bývalých komunistických európskych krajinách. Obavy z aktivít Moskvy zosilneli po tom, ako na východe Ukrajiny vypuklo proruské povstanie.

Britský minister obrany Michael Fallon oficiálne oznámi vyslanie vojakov po stretnutí s poľským kolegom Antonim Macierewiczom v škótskej metropole Edinburgh, napísala dnes tlačová agentúra Reuters.

Stretnutie sa uskutoční na pozadí rokovaní zameraných na udržanie Británie v Európskej únii. Rokovania sa konajú pred britským referendom o zotrvaní v EÚ, naplánovaným na jún.

Poľsko je otvorené voči kompromisu s Britániou, ktorá žiada obmedziť práva migrantov z EÚ na svojom území, len ak Londýn pomôže posilniť prítomnosť NATO v strednej Európe. Pre agentúru Reuters to začiatkom tohto mesiaca povedal šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski.

Poľsko kritizovalo návrh Británie obmedziť migrantom sociálne dávky, a to v rámci navrhovanej reformy podmienok členstva Británie v EÚ - v Spojenom kráľovstve totiž žijú státisíce Poliakov.

Británia vyšle približne 800 príslušníkov armády na jedno cvičenie a ďalších 150 príslušníkov na druhé cvičenie. Londýn pošle v roku 2020 aj približne 1000 vojakov do spoločnej zvláštnej jednotky pod velením Poľska, dodalo britské ministerstvo obrany.

01 - Modified: 2008-01-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Plesová sezóna odštartovala
01 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor 02 - Modified: 2025-12-04 19:06:30 - Feat.: - Title: Všetky severské krajiny NATO prechádzajú pod americké velenie v Norfolku. Cieľom je posilniť pozíciu Aliancie 03 - Modified: 2025-12-04 17:30:00 - Feat.: - Title: Zabudnite na tanky. Európa potrebuje pre vojnu s Ruskom železnicu k Baltu 04 - Modified: 2025-12-04 14:32:25 - Feat.: - Title: Za smrť nevinnej Britky v prípade špióna Skripaľa nesie zodpovednosť Putin, uvádza záverečná správa 05 - Modified: 2025-12-04 14:07:39 - Feat.: - Title: Britská vláda si predvolala ruského veľvyslanca a uvalila sankcie na ruskú vojenskú rozviedku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 15:38