StoryEditor

Hnedý pakt proti utečencom. Poľskí neonacisti sa spojili s Nemcami

02.01.2016, 11:22
Autor:
ČTKČTK

Poľskí nacionalisti z radov štetínskych futbalových fanúšikov uzavreli spojenectvo s neonacistami z východonemeckého Meklenburska namierené proti imigrantom. Upozornil na to poľský denník Gazeta Wyborcza. Členovia poľsko-nemeckého hnedého bratstva už podnikli jednotnú akciu: v Štetíne 13. decembra napadli päsťami demonštráciu proti rasizmu, usporiadanú združením Otvorená republika. Polícia zadržala osem útočníkov vo veku od 14 do 26 rokov.

Zhodou okolností sa protirasistické demonštrácie konali na Grünwaldskom námestí, pomenovanom po stredovekej bitke, v ktorej poľsko-litovské vojsko, posilnené českými žoldniermi, porazilo nemeckých rytierov.

Za bratstvom sú podľa denníka dvaja muži, tridsaťdeväťročný niekdajší boxer Radoslaw Król, ktorý brojí proti neexistujúcej "moslimskej štvrti" v Štetíne, a tridsaťsedemročný chovateľ buldogov Norman Latzkow, organizátor "večerných vlasteneckých prechádzok", pri ktorých nemeckí neonacisti s fakľami v rukách demonštrujú proti utečencom.

"Hnedé spojenectvo je nová kvalita," tvrdí znalec poľsko-nemeckého pohraničia Andrzej Kotula zo štetínskej radnice. Nemeckí neonacisti totiž ešte pred pár rokmi organizovali akcie, ktoré mali "zastaviť poľskú inváziu". Teraz však pribehli na pomoc poľským kolegom vysporiadať sa so žiadateľmi o azyl.

"Strach z Poliakov, ktorý dával neonacistom energiu, už pominul. Teraz sa niektorí dokonca tešia, že prázdne ihriská vo vyľudnených východonemeckých mestečkách ožívajú poľskými deťmi," tvrdí Kotula a dodáva, že teraz sú spoločným nepriateľom utečenci. Spolupráca medzi neonacistami a poľskými "vlasteneckými fanúšikmi" sa začala v októbri a spečatila ich aj pitka v štetínskom pivovare.

Pre niektorých radikálov je vraj problém prijať spojenectvo, iným ale nevadí, že jedni nosia symboly nacistickej Tretej ríše a druhí poľského odboja proti nacistickej okupácii.

"Sme susedia. Dohodli sme sa, že oni budú rešpektovať naše dejiny a my ich. My aj oni sme Pomoransko. Máme si snáď vydriapať oči, keď máme spoločného nepriateľa?" povedal denníku jeden z poľských fanúšikov. "V Štetíne ešte nie sú, ale už sú v meste Schwedt, Löcknitz a Pasewalk. Prídu a postavia mešity - ibaže im to nedovolíme. Spoločne s Nemcami," dodal.

Štetín býval historickou metropolou Pomoranska. Súčasťou Poľska je od roku 1945.


 

01 - Modified: 2007-12-22 12:46:00 - Feat.: 0 - Title: Superkombinačný zjazd pre Vonnovú
01 - Modified: 2022-11-14 14:07:47 - Feat.: - Title: Návrat neonacistov na Twitter. Kvôli nim sociálna sieť prekopala systém overovania profilov, všetko zničil Elon Musk 02 - Modified: 2022-08-11 13:54:46 - Feat.: - Title: Ochrankár s nacistickými tetovaniami či spolumajiteľ kebabárne. Kto sú Kotlebovi osobní strážcovia? 03 - Modified: 2022-05-25 14:00:00 - Feat.: - Title: Obetiam vyrezávali do tela svastiky. Kto sú obávaní ruskí neonacisti bojujúci na Ukrajine? 04 - Modified: 2022-04-27 12:31:45 - Feat.: - Title: Trapas ruskej propagandy. Údajní neonacistickí atentátnici si čas krátili hraním The Sims 05 - Modified: 2022-03-24 08:17:28 - Feat.: - Title: Rozprávkové mesto alebo zelené peklo? Nemecký Tübingen je rajom ekoaktivistov a nočnou morou McDonaldu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. január 2023 18:04