Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce podstatne znížiť počet utečencov, ktorí prichádzajú do Nemecka. Šéfka nemeckej vlády to dnes povedala pri príchode na zjazd krajinských poslancov bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) v alpskom stredisku Wildbad Kreuth. Zopakovala zároveň, že v utečeneckej kríze je potrebné nájsť celoeurópske riešenie.
"Zhodujeme sa, že chceme citeľne a trvalo znížiť počet prichádzajúcich utečencov," povedala kancelárka pred rokovaním s predstaviteľmi jej sesterskej strany. "Myslím, že sa musíme zasadiť o odstránenie príčin úteku a nájsť európske riešenie," dodala. Merkelová sa dlhodobo zasadzuje o zavedenie systému rozdeľovania utečencov medzi členské štáty Európskej únie, o bezpečnosť vonkajších hraníc schengenského priestoru a o vytvorenie registračných centier v Grécku a Taliansku, kde do Európy väčšina utečencov vstupuje.
Pre ďalší vývoj utečeneckej krízy budú podľa kancelárky dôležité piatkové konzultácie vlád Nemecka a Turecka, pretože Ankara sa zaviazala lepšie chrániť svoju hranicu s Gréckom a bojovať proti obchodníkom, ktorí pomáhajú utečencom prekonať Egejské more. Posun v riešení utečeneckej krízy očakáva tiež od februárového summitu EÚ.
Predstavitelia CSU v posledných mesiacoch stále silnejšie vystupujú kvôli utečeneckej kríze proti Merkelovej, hoci sa strana podieľa na jej vláde. Bavorskí politici žiadajú tvrdší prístup k utečencom a niektorí hovoria aj o uzavretí nemeckých hraníc. Cez rakúsko-bavorskú hranicu prichádza do Nemecka väčšina utečencov.
Šéf poslancov koaličnej sociálnej demokracie (SPD) Thomas Oppermann však dnes obvinil CSU, že svojimi vyjadreniami "rozdúchava paniku a hystériu". Situácia, kedy je CSU vo vláde a zároveň kabinet kritizuje, podľa neho poškodzuje dôveryhodnosť vlády v očiach Nemcov.
Do Nemecka vlani prišlo 1,1 milióna utečencov, najviac od konca druhej svetovej vojny. V januári sa počet prichádzajúcich znížil, stále sa však denne pohybuje medzi 1500 a 3000, uviedol dnes s odvolaním sa na spolkovú políciu server Spiegel Online.