Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2014, 10:42

Počet obetí banského nešťastia v Turecku stúpol na viac ako 280 osôb

Počet obetí doteraz pravdepodobne najhoršieho banského nešťastia v Turecku stúpol na viac ako 280 osôb, oznámila dnes turecká vláda.

Za posledných 12 hodín sa nepodarilo nájsť žiadnych žijúcich baníkov, avšak záchranári objavili ďalšie telá, uviedol podľa agentúry DPA minister energetiky Taner Yildiz.

Konfederácia tureckých odborov vyzvala pracujúcich, aby si počas dnešného dňa štrajkom uctili pamiatku obetí nešťastia v uhoľnej bani v meste Soma, zhruba 230 kilometrov južne od Istanbulu.

V stredu účastníci demonštrácie v Istanbule obviňovali vládu z vraždenia za to, akým spôsobom rieši nešťastie. Predpokladá sa, že pod zemou sú stále desiatky baníkov.

Turecká opozícia obviňuje vládu z toho, že presadila privatizáciu baní, ale ignorovala opakované varovania týkajúce sa ich bezpečnosti.

Podľa prvých zistení výbuch a následný požiar v uhoľnej bani zavinila porucha distribučnej jednotky napájania. Obete zahynuli na následky otravy oxidom uhoľnatým; v dôsledku požiaru totiž vypadla elektrina a prestal fungovať ventilačný systém i výťahy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.