Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2014, 07:16

Exprezidenta Sarkozyho už obvinili. Zo zneužitia vplyvu a korupcie

Bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho začal súd v Paríži oficiálne vyšetrovať pre podozrenie, že sa snažil zneužiť svoj vplyv na zmarenie vyšetrovania údajných nezrovnalostí vo svojej úspešnej predvolebnej kampani v roku 2007. Oznámila to v noci na dnes parížska prokuratúra.

Ide o najnovší úder pre Sarkozyho nádeje na návrat do vrcholnej politiky po porážke v prezidentských voľbách v roku 2012. Konzervatívny politik popiera všetky obvinenia vo viacerých kauzách, v ktorých je priamo alebo nepriamo zapletený.

Voči Sarkozymu tentoraz sudcovia vzniesli obvinenia z "obchodovania s vplyvom", z korupcie a z profitovania z porušenia služobného tajomstva, uviedla prokuratúra, o ktorej oznámení informovala agentúra Reuters.

O oficiálnom vyšetrovaní jeho osoby informovali Sarkozyho dnes v skorých ranných hodinách po tom, ako ho polícia v utorok zatkla a vypočúvala celý deň takmer do polnoci. Francúzske médiá upozornili, že išlo o bezprecedentný krok justície voči bývalej hlave štátu.

Niekoľko hodín predtým vzniesli oficiálne obvinenia aj voči Sarkozyho advokátovi a sudcovi zapletenému do prípadu. Za "obchodovanie s vplyvom" môžu všetci v prípade uznania viny dostať trest do päť rokov väzenia a pokutu 500.000 eur.

Ide o druhé súdne vyšetrovanie Sarkozyho, odkedy prišiel o prezidentskú imunitu mesiac po odchode z funkcie v júni 2012. Prvé sa začalo v roku 2013, neskôr však obvinenia voči nemu stiahli, dodáva Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.