StoryEditor

Putin sa stretol s Obamom. Problém Sýrie nevyriešili

29.09.2015, 07:53
Autor:
TASRTASR

Za "veľmi užitočné a úprimné" označil ruský prezident Vladimir Putin pondelňajšie stretnutie s americkým prezidentom Barackom Obamom medzi štyrmi očami, ktoré trvalo asi 90 namiesto pôvodne plánovaných 55 minút a uskutočnilo sa v New Yorku po vystúpeniach oboch politikov v rozprave 70. Valného zhromaždenia OSN.

"Zdá sa mi, že americkí partneri celkom jasne vyjadrili svoj postoj v rade otázok vrátane vyriešenia situácie na Ukrajine a sýrskej otázky a všeobecne blízkovýchodnej. Máme, napodiv, mnoho spoločných bodov a názorov," citovala Putina agentúra TASS. "Ale sú tu aj rozdiely," povedal Putin a dodal, že tieto rozdiely sú však dobre známe.

Jednou z nosných tém prvého stretnutia oboch hláv štátov od júna 2013 bol konflikt v Sýrii. Putin nevylúčil účasť Ruska na náletoch na postavenia tzv. Islamského štátu (IS), tie však musia byť "v plnom súlade s medzinárodným právom".

Asadov režim má v rukách sýrsky ľuď

To znamená, že na rozdiel od tých, ktoré v Sýrii uskutočňuje koalícia vedená USA, o ne musí požiadať vláda v Damasku, alebo musia byť schválené rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.

Putin však kategoricky odmietol vyslanie ruských pozemných jednotiek do Sýrie. O osude sýrskeho prezidenta Bašára Asada by podľa neho mal rozhodnúť sýrsky ľud, nie Obama alebo francúzsky prezident Francois Hollande.

Šéf Kremľa ďalej povedal, že s Obamom sa dohodli na pokračovaní rokovaní o lepšej koordinácii akcií armád Ruska a USA, aby sa zabránilo náhodným incidentom v teréne.

Putin nesúhlasil s tvrdením, že už dávno sa nestretol so svojím americkým náprotivkom. Hoci sa neuskutočnili také stretnutia ako bolo teraz "pred kamerami", neznamená to, že kontakty sú prerušené. "Kontakty nie sú vôbec prerušené, v tomto ohľade netreba mať žiadne obavy a špekulácie," zdôraznil Putin.

Putin: Vzťahy z USA sú na nízkej úrovni

Vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi sú podľa neho momentálne na nízkej úrovni, nie však vinou Moskvy, ale je to voľba USA. "Sme vždy pripravení vzťahy rozvíjať, obnoviť ich v plnom rozsahu," povedal Putin.

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, hovorili prezidenti najprv približne 45 minút o konflikte na východe Ukrajiny. Na margo Sýrie Obama zopakoval, že táto krajina nebude stabilná, kým bude Asad pri moci. Napriek nezhodám o osude Asada sa prezidenti dohodli preskúmať možnosti politického riešenia konfliktu v Sýrii.

Pri Ukrajine Obama zopakoval podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti tejto krajiny a povedal, že Spojené štáty vidia príležitosť na dosiahnutie pokroku v tzv. mierových dohodách z Minska. Vyjadril však obavy o ich implementáciu, okrem iného vo svetle plánov proruských separatistov na "ilegálne" miestne voľby.

Chladné stretnutie

Obama a Putin absolvovali pred stretnutím fototermín, na ktorom si krátko podali ruky. Správanie oboch politikov označili novinári za chladné, pričom podobná atmosféra medzi nimi vládla aj na predchádzajúcom obede organizovanom generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.

Na obede predniesol americký prezident prípitok, ktorý zakončil slovami "nech nás nikdy neopustí túžba po mieri". Obama následne pozdravil svetových lídrov sediacich pri stole, ale pri Putinovi mu pohľad stvrdol a jeho úsmev zmizol. Obaja prezidenti, medzi ktorými sedel šéf OSN, na seba chvíľu uprene pozerali a potom si štrngli pohármi. Putin sa pritom zľahka pousmial.

Podľa agentúry DPA to zašlo až tak ďaleko, že sa novinári dohadovali o tom, či poháre naozaj štrngli. Redaktor denníka New York Times Gardiner Harris, ktorý bol na prípitku osobne prítomný, tvrdil, že sa tak nestalo. Keď však uvidel dôkaz v podobe fotografie, uznal, že sa mýlil.

01 - Modified: 2007-09-30 08:16:00 - Feat.: 0 - Title: Višňovského teší asistentské áčko na drese
01 - Modified: 2023-09-22 13:41:35 - Feat.: - Title: Washington a Peking zriadia skupiny pre riešenie hospodárskych sporov 02 - Modified: 2023-08-11 04:48:44 - Feat.: - Title: USA neplánujú zmierniť sankcie voči Iránu, tvrdí minister Blinken 03 - Modified: 2023-08-03 06:47:11 - Feat.: - Title: Trump bude dnes na súde vo Washingtone osobne, povedal jeho právnik 04 - Modified: 2023-06-30 05:16:35 - Feat.: - Title: Neďaleko sídla exprezidenta Obamu vo Washingtone zadržali ozbrojeného muža 05 - Modified: 2023-06-23 12:50:31 - Feat.: - Title: Ponorka Titan dostala viac pozornosti ako stovky nezvestných migrantov. Obama kritizuje ignoráciu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2023 16:43