Súd s exprezidentom je ostro sledovaný. Snímka: Reuters
Súd by mal verdikt definitívne potvrdiť 2. júna po vyjadrení najvyššieho náboženského predstaviteľa v krajine, veľkého muftiho, ktoré je však nezáväzné. Proti rozsudku možno tiež podať odvolanie.
"Dôsledne sme vystupovali proti praktike hromadných procesov a rozsudkov, ktoré sú uskutočňované v rozpore s medzinárodnými záväzkami Egypta a právnymi princípmi," dodal predstaviteľ. Zdôraznil však, že sobotňajší verdikt je "predbežný".
Napriek kritike amerických kongresmanov v súvislosti s pomalými demokratickými reformami v Egypte zostáva Káhira jedným z najbližších spojencov Washingtonu v regióne. Ich vzťahy sa ochladili po zosadení Mursího armádou pred takmer dvoma rokmi, odvtedy sa však postupne zlepšujú. Koncom marca prezident USA Barack Obama zrušil zastavené dodávky zbraní Egyptu za vyše 1,3 miliardy dolárov.
Organizácia Amnesty International označila sobotňajší verdikt súdu v Káhire za "frašku založenú na neplatnom procese".
Erdogan po verdikte kritizoval Egypt a obvinil jeho západných spojencov z pokrytectva, informovala štátna tlačová agentúra Anadolu. "Zatiaľ čo Západ ruší trest smrti, len sa pozerá na pokračovanie rozsudkov smrti v Egypte. Nič s tým nerobia," citovala ho agentúra. Vzťahy medzi oboma sunnitskými moslimskými štátmi sa zhoršili, odkedy sa Turecko stalo jedným z najostrejších zahraničných kritikov zosadenia Mursího. Moslimského bratstvo má blízke vzťahy s Erdoganovou Stranou spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Egyptská štátna informačná služba uviedla, že kritika sobotňajšieho súdneho verdiktu "ukazuje na neznalosť a nepresnosť" a je zasahovaním do nezávislosti súdov.