StoryEditor

Zarábajú najviac v Európe. Chcú si zoškrtať platy

21.03.2013, 19:16
Laura Boldriniová (na snímke) a Pietro Grasso sa snažia o čo najskromnejší rozpočet parlamentu.

Znížili si svoj vysoký plat o tretinu, vzdali sa služobných bytov, drahých služobných áut i ochranky. Reč je o dvoch Talianoch, ktorí najnovšie zasadli do čela nového talianskeho parlamentu. Tí sa rozhodli najprv pouťahovať svoje opasky a až potom presadzovať ďalšie razantné úspory v krízou sužovanej krajine. „Navrhli sme program škrtania všetkých nepodstatných výdavkov a začali sme sami u seba,“ potvrdili médiám predsedovia oboch komôr parlamentu. Do kresiel v Taliansku zasadnú už v túto sobotu. Na podobné kroky vyzvali aj ostatných svojich kolegov v parlamente. Aj po uťahovaní opaskov však budú zarábať veľmi dobre.

Novozvolení predsedovia oboch komôr talianskeho parlamentu chcú presadiť rázne prevádzkové úspory a so šetrením začali sami u seba. Laura Boldriniová a Pietro Grasso z víťaznej koalície Piera Luigiho Bersaniho sa snažia o to, aby mal nový parlament čo najskromnejší rozpočet. Dokonca menší až o polovicu. „V parlamente budeme pracovať päť dní v týždni. Žiadame, aby obetu priniesli aj ostatní, pretože platy sú tu veľmi vysoké,“ tvrdia podľa talianskeho denníka La Repubblica. Sami im pritom chcú ísť príkladom.

Boldriniová ihneď po svojom zvolení odmietla služobné auto. Na stretnutie s talianskym prezidentom Giorgiom Napolitanom odišla pešo. Potom odmietla aj svoju ochranku. Bývalý sicílsky prokurátor Pietro Grasso, ktorý je známym bojovníkom proti mafii, zase vyhlásil, že nechce využívať obrovský služobný byt v rímskom paláci Giustiniani. Bývanie si zaplatí sám. Podobné kroky teraz obaja čakajú aj od ostatných v parlamente. V dolnej komore je pritom 630 poslancov, v hornej 315 senátorov.

 


 Celý článok nájdete v zajtrajších
Hospodárskych novinách.

 

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2026 10:38