Severoatlantická aliancia musí prehodnotiť vzťahy s Ruskom: NATO žiada Moskvu, aby prispela k deeskalácii napätia na Ukrajine a plnila si svoje medzinárodné záväzky, uviedol dnes v rámci dvojdňovej konferencie ministrov zahraničných vecí NATO generálny tajomník aliancie Anders Fogh Rasmussen.
Šéf aliancie na tlačovej konferencii v Bruseli pripomenul, že Rada NATO-Rusko vo svetle najnovších udalosti pozastavila praktickú časť svojej činnosti. Boli zmrazené spoločné cvičenia a stretnutia i spolupráca v oblasti výskumu. Kontakty sú momentálne na úrovni veľvyslancov.
"Dnes sa dohodneme na tom, ako prehodnotiť naše vzťahy. Hľadáme, aký typ spolupráce bude najlepší. Vyzývame Rusko, aby znížilo napätie a začalo s Ukrajinou politický diplomatický dialóg," uviedol Rasmussen pred novinármi. Upozornil, že v opačnom prípade hrozí Rusku izolácia.
Udalosti na Ukrajine podľa jeho slov celkom zmenili bezpečnostný systém v Európe. Dodal, že aliancia prijme adekvátne opatrenia, aby členovia NATO neboli vystavení nijakým hrozbám.
Podľa neho je NATO rozhodnuté aj naďalej pomáhať Ukrajine, a to najmä prostredníctvom politických opatrení. Zdôraznil, že z hľadiska aliancie je pre bezpečnosť v regióne dôležitá nezávislá a stabilná Ukrajina, ktorá bude dodržiavať pravidlá právneho štátu a ľudské práva.
Ukrajina a Gruzínsko sú pre NATO najaktívnejšími členmi spomedzi východných partnerov, avšak ukrajinská strana sa správa najefektívnejšie z hľadiska vojenskej pomoci.
Na otázku, či má aliancia informácie o možnom stiahnutí sa ruských vojenských jednotiek na hraniciach s východnou Ukrajinou, Rasmussen uviedol, že aliancia zatiaľ nemá nijaké dôkazy, že Rusko sťahuje svoje sily od ukrajinských hraníc.
"Bohužiaľ, nemôžem potvrdiť, že Rusko svoje vojská sťahuje: to sme zatiaľ nespozorovali," uviedol Rasmussen. Spresnil, že ruská strana ničí zásady, na ktorých je postavené partnerstvo NATO- Rusko.
Generálny tajomník NATO zablahoželal svojmu nástupcovi vo funkcii Jensovi Stoltenbergovi a dodal, že preberá funkciu v kľúčovom období pre alianciu, ktorá končí dlhodobú misiu v Afganistane a nečakane sa musí popasovať s novou bezpečnostnou situáciou v Európe. To je podľa Rasmussena veľká výzva nielen pre jeho nástupcu, ale pre celý systém kolektívnej obrany.
Rasmussen s odkazom na Rusko upozornil, že nikto si neželá vojnu v Európe, k slovu sa podľa neho musí dostať diplomacia - avšak aliancia sa musí správať tak, že musí zaistiť ochranu pre všetkých svojich členov, uistiť sa, že kolektívny systém obrany je naozaj funkčný, a posilniť systém spoločnej obrany.