Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2015, 09:48

USA ďalej zlepšujú vzťahy s Kubou, obnovujú letecké spojenie

Zástupcovia Spojených štátov a Kuby uzavreli predbežnú dohodu o obnovení pravidelného leteckého spojenia medzi oboma krajinami. Povedali to dnes agentúre AP nemenovaní predstavitelia oboch strán. O konkrétnych podmienkach dohody budú teraz rokovať s Havanou americké letecké spoločnosti a než budú po rokoch obnovené, bude to ešte niekoľko mesiacov trvať, uviedli zdroje.

Medzi USA a Kubou teraz existuje priame letecké spojenie len formou charterovej dopravy. Pre cestujúcich to napríklad znamená kupovať drahé letenky a podstupovať prísne kontroly, ktoré ich nútia byť na letisku štyri hodiny pred odletom.

Washington a Havana po viac ako 50 rokoch napätých vzťahov obnovili tento rok v júli diplomatické vzťahy. V posledných mesiacoch USA uvoľňujú voči Kube niektoré obmedzenia, americké podniky napríklad smú na ostrove zakladať kancelárie. Obe krajiny pred týždňom uzavreli dohodu o obnovení poštových služieb.

Hlavným cieľom rokovaní oboch krajín je teraz odbúranie hospodárskeho embarga, ktoré Spojené štáty uplatňujú voči komunistickej Kube od roku 1960. Zaviedli ho v reakcii na znárodnenie majetku, ktorý patril americkým firmám a občanom. O dva roky neskôr ho výrazne zosilneli, takže v jeho rámci bola zakázaná väčšina obchodu s Kubou aj ciest na ostrov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.