Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2016, 21:06

Už aj Francúzsko. Žiadnych ďalších migrantov nepríjmeme, vyhlásil premiér Valls

Francúzsko odmieta politiku, ktorú presadzuje Nemecko v utečeneckej kríze.

Francúzsko odmieta trvalý mechanizmus prerozdeľovania utečencov medzi štátmi Európskej únie, ktorý presadzuje Nemecko. Vyhlásil to dnes na bezpečnostnej konferencii v Mníchove francúzsky premiér Manuel Valls. Európa by sa ale podľa neho mala držať plánu na prerozdelenie 160-tisíc utečencov z Grécka a Talianska, na ktorom sa štáty únie dohodli vlani napriek odporu niektorých krajín, vrátane Slovenskej republiky.

"Francúzsko to odmieta," povedal Valls na adresu trvalého mechanizmu prerozdeľovania utečencov. Európska únia by podľa neho mala "vyslať odkaz, že už viac utečencov nepríjme".

Francúzsko podľa premiéra dodrží svoj sľub, že v rámci minuloročnej dohody na prerozdelenie utečencov prijme 30-tisíc ľudí. Nepristúpi však na žiadne zvýšenie tohto počtu. "Žiadnych ďalších nepríjmeme," vyhlásil Valls. "Francúzsko nikdy nepovedalo 'poďte do Francúzska'," dodal.

O tom, že európske krajiny nemôžu v dlhodobom horizonte prijímať toľko utečencov ako doteraz, hovorí Valls opakovane. Francúzsko vlani zaregistrovalo 79.130 žiadostí o azyl, čo je o 22 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Je to ale len zlomok v porovnaní s Nemeckom, kam vlani prišlo 1,1 milióna utečencov, najviac od konca druhej svetovej vojny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.