Somálske islamistické milície aš-Šabáb dnes pohrozili, že na území Kene spáchajú ďalšie útoky podobné tomu, aký sa vo štvrtok odohral v univerzitnom areáli v meste Garissa. Útok islamistov si vyžiadal najmenej 147 obetí na životoch a asi 80 zranených. Väčšina obetí boli kresťania.
"Pre Keňanov nebude bezpečného miesta, kým ich jednotky budú v Somálsku," uviedol hovorca milícií aš-Šabáb šajch Alí Mohamúd Ráž v rozhovore pre proislamistickú rozhlasovú stanicu Andalus.
Agentúra Reuters pripomenula, že Keňa vyslala svojich vojakov do 20-tisícových mierových síl Africkej únie, ktoré v susednom Somálsku pomáhajú vládnym silám v ich boji proti milíciám aš-Šabáb.
Prečítajte si aj: Teroristi zabili na univerzite v Keni vyše 140 ľudí, moslimov prepustili
Kenská vláda dnes informovala, že univerzitné mestečko v Garisse, kde sa štvrtkový útok odohral, bude trvalo zatvorené. Študentov odtiaľ presťahujú do iných kampusov.
Okrem toho vláda rozhodla aj o posilnení bezpečnostných opatrení vo všetkých vzdelávacích inštitúciách v krajine, uviedol podľa denníka Nation minister školstva Jacob Kaimenyi.
Kenská vláda po útoku zriadila v Nairobi, na jednom z miestnych štadiónov, krízové centrum a Červený kríž vyzval obyvateľstvo na darovanie krvi pre zranených v útoku. Mnohých z nich medzičasom previezli do Nairobi, podobne ako aj telesné pozostatky obetí, ktoré si tam - po identifikácii - vyzdvihnú príbuzní.
Štvorica páchateľov útoku prišla pri zásahu bezpečnostných zložiek o život - zatiaľ nie je jasné, či ich zastrelili vládne sily, alebo či na sebe aktivovali vesty s výbušninami. Naďalej sa pátra po pravdepodobnom iniciátorovi akcie Mohamedovi Dulyadaynovi, ktorý v Garisse pôsobil ako učiteľ Koránu. Za tip, ktorý by viedol k jeho dolapeniu, Keňa vypísala odmenu 20 miliónov šilingov (asi 200.000 eur).
Po útoku polícia v meste a okolí vyhlásila zákaz nočného vychádzania, ktorý platí do 16. apríla.