Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2016, 19:50

Kvôli záhadnému vírusu zika vyhlásili celosvetový stav núdze

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes kvôli vírusu zika, ktorý je spájaný s vývojovými poruchami mozgu ľudských plodov, vyhlásila celosvetový stav núdze.

Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že k tomu vyzvala expertná komisia. Rovnaký stav núdze WHO naposledy vyhlásila v roku 2014 kvôli epidémii eboly, ktorá prepukla v západnej Afrike.

"Potrebujeme koordinovanú medzinárodnú odpoveď," citovala agentúra DPA generálnu riaditeľku WHO Margaret Chanovú.

V rámci medzinárodného núdzového stavu môžu byť štáty bez prípadov nákazy vyzvané, aby podnikli také opatrenia, ktoré by zabránili šíreniu vírusu.

Kvôli vírusu zika, ktorý sa šíri v Latinskej Amerike, dnes zasadol krízový výbor WHO. Závery rokovaní sa očakávali v utorok či v stredu, organizácia sa však rozhodla o výsledkoch informovať okamžite.

Vírus, ktorý prenášajú komáre druhu Aedes aegypti, vyvoláva niekoľkodňové horúčky, choroba je však vo väčšine prípadov mierna. Veľkým nebezpečenstvom je ale zrejme pre ľudské plody, pretože nákaza je považovaná za príčinu nedostatočného vývoja mozgu. Skutočný vplyv vírusu na vývin mozgu zatiaľ však nebol preukázaný.

Proti vírusu zika dosiaľ neexistuje účinný liek a ani vakcína. Nie sú jasné ani všetky spôsoby, ktorými sa vírus prenáša. Okrem bodnutia komárom to môže byť podľa WHO zrejme aj pohlavný styk. Zatiaľ ale nebol potvrdený ani jeden prípad prenosu z človeka na človeka.


 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.