Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2015, 14:25

Žiadny megapodvod, v Zürichu som pomáhal významnému klientovi, tvrdí Ransdorf

Český komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf, ktorý sa dnes vrátil zo Švajčiarska do vlasti, je presvedčený, že v Zürichu neporušil zákon.

Na margo svojej prítomnosti v tamojšom finančnom ústave, ktorá skončila jeho dočasným zadržaním spoločne s troma občanmi Slovenskej republiky, dnes uviedol, že chcel spoločne so Slovákmi nadviazať komunikáciu medzi bankou a jej významným klientom. Identitu tejto osoby, od ktorej mal plnú moc, neprezradil, obmedzil sa len na iniciálky V.H.

S týmto vlastníkom "významného konta" vraj banka takmer desať rokov nekomunikuje. Zástupcovia finančného ústavu v Zürichu však so štvoricou vôbec nerokovali a privolali políciu kvôli údajnému predloženiu falošných dokumentov. Poslanec falšovanie odmietol s tým, že kópie dokumentov dostal iba krátko pred návštevou banky.

"Mám čisté svedomie a ničoho, čo by bolo v rozpore so zákonom, som sa nedopustil," uvádza sa v tlačovej správe, ktoré poskytla médiám vedúca Ransdorfovej kancelárie Helena Suchá.

Z vyhlásenia zverejneného Ransdorfom nie je zrejmé, aký vzťah má k spomínanému klientovi. "Ľudia okolo pána V.H., predovšetkým jeho manažér pán P.G. sa domnievali, že môžem s bankou otvoriť komunikáciu, a preto ma vybavili plnou mocou, ktorá ma k tomuto rokovaniu oprávňovala," uviedol europoslanec.

Jediný Slovák, ktorý zostáva zatiaľ zadržaný v Švajčiarsku, má iniciálky P.G.

Ransdorf musel švajčiarskej polícii odovzdať nielen peniaze a cestovný pas, ale aj topánky, opasok na nohavice a lieky. "Na všetky výsluchy som chodil spútaný, s rukami na chrbte," dodal.

Europoslanec súčasne vo vyhlásení kategoricky poprel, že by bol majiteľom akéhokoľvek účtu v Kantonálnej banke v Zürichu, a súčasne ostro odmietol aj tézu, že by išlo o výber akejkoľvek sumy z danej banky.

Ransdorf si posťažoval na prístup niektorých švajčiarskych vyšetrovateľov a ohradil sa proti, ako formuloval, organizovanej mediálnej štvanici proti jeho osobe v ČR.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.