Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2013, 07:28

Za všetko zlé v Česku môže únia, odkazuje Klaus

Bývalý český prezident v prvom rozhovore po odchode z prezidentského kresla hovoril aj o nadchádzajúcich voľbách v krajine.

Bývalý český prezident Václav Klaus vidí za všetkým zlým, čo sa v Českej republike deje, Európsku úniu. Vyplýva to z Klausovho rozhovoru pre denník MF Dnes, o ktorom v noci nadnes informoval portál iDNES.cz.

Vo svojom prvom veľkom rozhovore po marcovom odchode z prezidentského úradu Klaus zároveň vyzval na vystúpenie z EÚ. Podľa bývalej českej hlavy štátu má EÚ podiel na všetkom zlom v českej spoločnosti, politike aj ekonomike, píše iDNES.cz. Podľa Klausa sa to týka prílišnej regulácie, odoberania suverenity národných vlád či neschopnosti politických strán prijímať zásadné opatrenia.

V súvislosti s predčasnými voľbami do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR, ktoré sa uskutočnia 25. a 26. októbra, Klaus uviedol, že pôjde iba o akési "medzivoľby". Podľa Klausa sa zásadné témy sa budú riešiť až v ďalších voľbách.

Exprezident zároveň neodporučil v nadchádzajúcich voľbách voliť Občiansku demokratickú stranu (ODS), hoci práve túto stranu v roku 1991 spoluzakladal a bol jej predsedom až do roku 2002. Strane vo voľbách predpovedal "fatálnu prehru".

Naopak, Klaus vyslovil podporu zoskupeniu "Hlavu hore" na čele s Janou Bobošíkovou, aj vďaka jej dlhodobo kritickému postoju voči EÚ.

Denník MF Dnes zverejní obsiahly rozhovor s Klausom vo svojom štvrtkovom vydaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.