Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2015, 20:05

Najväčšie aerolínie prestali lietať nad Sinajom, čakajú na vyšetrenie tragédie

Dvojica najväčších európskych aeroliniek Lufthansa a Air France-KLM z bezpečnostných dôvodov nebudú lietať cez Sinajský polostrov v Egypte, kým sa nevysvetlí dnešný pád ruského lietadla s 224 ľuďmi na palube. Informovala o tom agentúra Reuters.

Radikálne hnutie Islamský štát (IS) sa prihlásilo k tomu, že stroj zostrelilo. Moskva to podobne ako niektorí experti spochybnili, pretože lietadlo bolo mimo dosahu prenosných protilietadlových systémov.

"Rozhodli sme sa vyhnúť danej oblasti, pretože tamojšia situácia a vysvetlenie pádu nie sú jasné," uviedla nemecká letecká spoločnosť Lufthansa. "Budeme sa oblasti vyhýbať, pokiaľ nebude známe, čo pád spôsobilo," dodala hovorkyňa Lufthansy s tým, že firma cez oblasť vedie takmer desať liniek denne.

K podobnému kroku sa odhodlal francúzsko-holandský letecký holding Air France-KLM. "Air France potvrdzuje, že prikročila v rámci preventívnych opatrení na to, že nebude lietať nad Sinajom," uviedli aerolinky.

České aerolinky podľa hovorcu Daniela Šabík o podobnom kroku neuvažujú, do Egypta ani cez Sinajský polostrov nelietajú, povedal pre ČTK. Ani Travel Service v súčasnosti lety nad Sinajom nemá, doplnila hovorkyňa leteckej spoločnosti Vladimíra Dufková.

Zatiaľ nie je známe, prečo sa lietadlo smerujúce z egyptského letoviska Šarm aš-Šajchu do Petrohradu krátko po štarte zrútilo. Radikáli, ktorí sa hlásia k IS tvrdia, že lietadlo zostrelili. Ruské ministerstvo dopravy také vyhlásenie označilo za nepravdivé. Podľa egyptských bezpečnostných zdrojov zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by príčinou pádu stroja bol raketový útok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.